Yazılım krizi, iki dünya devinin hisselerini düşürdü Yazılım krizi, iki dünya devinin hisselerini düşürdü

TBMM, bayramdan sonra yoğun bir gündemle çalışmalarına devam edecek. Bu süreçte özellikle ev kadınların sosyal güvencelerinin güçlendirilmesi amacıyla önemli düzenlemeler yapılacak.

Yeni düzenlemeye göre, ev kadınlarının emeklilik için isteğe bağlı sigorta primlerinin 3'te 1'i devlet tarafından karşılanacak.

EV KADINLARI EMEKLİLİK HAKKI KAZANABİLECEK

Bu uygulama, en düşük isteğe bağlı sigorta priminin 6 bin 400 lira 80 kuruş olduğu bir durumda devletin 2 bin 133 lira 60 kuruşluk bir destek sağlayacağı anlamına geliyor. Böylece ev kadınları, ayda 4 bin 267 lira 20 kuruş ödeyerek emeklilik hakkı kazanabilecekler.

Ayrıca, kadınların emeklilik yaşının çocuk sayısına göre esnek hale getirilmesi de tartışma konusu olacak. Bazı mesleklerde uygulanan yıpranma payı modelinin, çalışan kadınlar için de çocuk sayısına bağlı olarak genişletilmesi planlanıyor.

Bağ-Kur'lu küçük esnaflar için de önemli bir düzenleme gündemde. Bu düzenleme ile Bağ-Kur'lu esnafların prim gün sayıları SSK'lı çalışanlarınkine eşitlenecek.

Böylece yaklaşık 1 milyon küçük esnafın emeklilik için gereken prim gün sayısı 9 bin'den 7 bin 200'ye düşürülecek, bu da esnafların daha erken emekli olma imkanı sağlayacak.

TBMM'nin bayram sonrası gündeminde ev kadınlarının sosyal güvencelerini artırmaya yönelik düzenlemeler ve Bağ-Kur'lu esnafların emeklilik şartlarının iyileştirilmesi ön planda olacak.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER