O BANKANIN FAİZİ FIRLADI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yönetiminin 2023 genel seçimlerinin ardından değişmesinin beraberinde birçok yenilik yaşandı. Önceki başkan Hafize Gaye Erkan para politikası faizini aylar sonra artırma kararı aldı.

Merkez Bankası yönetiminin Fatih Karahan’a geçmesiyle birlikte aynı politikaya devam edilerek faiz oranında artışa gidilmeye devam edildi. 2023 seçimlerinden önce yüzde 8,5 olan para politikası faizi art arda alınan kararla birlikte faiz oranı yüzde 50’ye kadar ulaştı.

Son olarak Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan Nisan ayında politika faizini yüzde 50’de sabit tutma kararı aldı. Faiz artırımı kararı en çok bankaları etkiledi.

Seçimlerden önce faiz oranları oldukça düşük olan bankalarda faiz oranları alınan kararlarla birlikte roket gibi fırladı. Altın, döviz ya da borsaya yatırım yapan vatandaşlar bankaların mevduat faiz oranlarını artırmasıyla birlikte tercihini mevduat hesaplarında kullanmaya başladı.

Bu gelişmelerin ardından parasını mevduata yatırmak isteyen vatandaşlar en yüksek faizi veren bankaları araştırmaya devam ediyor. En çok mevduat faizi veren bankaların arasında ise Akbank yer aldı.

AKBANK YENİ KAMPANYASINI DUYURDU

Akbank resmi internet sitesinden yeni kampanyasını duyurdu. Mobilden parasını mevduata yatıran Akbank müşterilerine yüzde 57 mevduat faizi uygulanacak.

Kampanya yalnızca yeni müşterilere sunulurken fırsattan yararlanmak isteyen vatandaşların mobilden Akbank’ın müşterisi olması gerekiyor.

Akbank Mobil uygulaması üzerinden ilk kez Akbanklı olan müşteriler için sunulan kampanyanın faiz oranıyla ilgili detaylar şu şekilde:

500.000 TL - 10.000.000 TL tutar aralığı ve 92-400 gün vade aralığındaki faiz oranımız %57,00,

10.000 TL - 500.000 TL tutar aralığı ve 92-400 gün vade aralığındaki faiz oranımız %56,00,

Tapu sahipleri dikkat! e-Devlet'ten bildirmek zorundasınız Tapu sahipleri dikkat! e-Devlet'ten bildirmek zorundasınız

10.000 TL - 10.000.000 TL tutar aralığı ve 32-91 gün vade aralığındaki faiz oranımız %54,00.

kamu son haber

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy