Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz aylarda Kabine Toplantısı sonrası açıklama yaptı. Erdoğan, Türkiye'nin 2023 yılı doğum istatistiklerinin endişe verici olduğunu söyledi. 2001 yılında 2,38 olan doğurganlık hızının 2023 yılında 1,51'e gerilediğini hatırlatan Erdoğan, nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altında olduğuna dikkat çekmişti.

Gram altın o tarihte 3 bin lirayı aşacak! Gram altın o tarihte 3 bin lirayı aşacak!

SUNUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu rakamların Türkiye açısından varoluşsal bir felaket ve tehdit olduğunu vurgulayan Erdoğan, mevcut durumun Türkiye açısından tolere edilebilir durumdan çıktığını dile getirmişti.

Bu açıklamanın ardından konuyla ilgili hükümet kanadında çalışmalar başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün yapılan ve yaklaşık 3 saat süren MYK toplantısında, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Türkiye’nin nüfus dinamikleri ve doğurganlık konularını içeren bir sunum gerçekleştirdi.

ANNELERE ÖZEL ÇALIŞMA DESTEĞİ

Söz konusu toplantıda, dünyada farklı ülkelerde uygulanan politika setlerine dikkat çekilerek, tek seferlik maddi teşviklerin doğum oranlarını artırmada yetersiz kaldığı, en etkili sonuçların kamu destekli çocuk bakım hizmetlerinde elde edildiği belirtildi.

AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı tarafından doğum hızının artırılmasına yönelik olarak sunulan öneriler arasında dikkat çeken konulardan biri ise doğum izinlerinin ardından annelere, çocuklarının ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanınması gerektiği önerildi.

ASGARİ ÜCRET TUTARINDA BAKIM DESTEĞİ

Ayrıca ekonomik boyutuna değinilen sunumda üç ve üzeri çocuğa sahip ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği verilmesi ve yenidoğan çocuklar için iki yıl süreyle bez ve mama yardımı yapılması da öneriler arasında yer aldı.

Söz konusu öneriler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandığı takdirde Meclis'e gelerek yasalaşacak.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER