doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Neslihan Hancıoğlu, Bakan Kurum’a Seslendi: “Arazi Çantacıları İş Başında”

hancioglu-bakan-kuruma-seslendi
Daha Fazla Göster

Neslihan Hancıoğlu, Bakan Kurum’a Seslendi: “Arazi Çantacıları İş Başında” CHP Samsun Milletvekili Hancıoğlu, 19 Mayıs İlçesi’ndeki arazi sorununa dikkati çekerek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a seslendi

CHP Parti Meclis Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında söz alarak 19 Mayıs İlçesi’ndeki arazi sorununa değindi. Bakan Murat Kurum’un da bulunduğu toplantıda Hancıoğlu, arazi çantacıları olarak iddia ettiği kişilerin, vatandaşlara sahip oldukları arazileri daha fazla fiyata satmaya çalıştığını söyledi.

WhatsApp Image 2021 11 12 at 16.24.51 Ana Manşet

‘İŞİN İÇİNE RANTÇILAR GİRDİ’

CHP Milletvekili Hancıoğlu, Bakan Kurum’a dönerek, “Sayın Bakan, seçim bölgem Samsun’un 19 Mayıs İlçesi’nde yaklaşık iki yüz yıldan beri yerleşim yeri olan Engiz adında bir mahallemiz var. 1986 yılında burada bir kadastro çalışması yapılıyor ve büyük çoğunluğu yurt dışında yaşayan zilliyet sahipleri tebligatlara zamanında cevap veremediklerinden dolayı haklarını kaybederek arazileri hazineye devrediliyor. Sonrasında hukuki bir mücadele başlıyor. Ancak bu mücadele de zaman aşımı gerekçesiyle sonuçsuz kalıyor. 2020 yılına geldiğimizde, ilçe belediyesi Milli Emlakla birlikte bir parselasyon çalışması yaparak yeni bir süreci başlatıyor. Bu parselasyon çalışması sonrası öyle bir tablo ortaya çıkıyor ki ‘çantacı’ diye tabir edilen arazi rantçıları işin içine giriyor, fahiş fiyatlarla ihale edilen arazileri toplayıp yüzde 30’lara varan fiyat farklarıyla yine kullanıcılara devretmeye çalışıyor Sayın Bakan “dedi.

WhatsApp Image 2021 11 12 at 16.24.51 1 Ana Manşet

‘MAAĞDURİYET GİDERİLMELİ’

Hancıoğlu açıklamasında şunları kaydetti; “Hak kaybı yaşayan, mağdur olan mahalle sakinlerimizle ben de görüştüm. Kullanma hakkı atalarından, dedelerinden bu yana ailelerinde olan arazilerini adeta bir oldu bitti sonucu kaybeden ve şimdi geri alabilmeleri için fahiş bedeller ödemeye zorlanan hemşehrilerimizin talebini size iletmekle mükellefim Sayın Bakan. İlçe belediyesinin 2020 yılında yaptığı parselasyonların iptal edilerek, zilliyet sahipliği kayıtlarının hiçbir vatandaşımıza hak kaybı yaşatmayacak şekilde yeniden yapılması gerekiyor. Belediye ve Milli Emlak tarafından yapılan ve hak kayıplarına neden olan ihalelerin iptal edilmesi ve ihale doğrultusunda yapılan satışların durdurulması isteniyor. Sayın Bakan, 19 Mayıs ilçemizde yer alan Engiz Mahallemizde yaşanan bu sorunun çözülmesi ve hak kayıpları yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini dikkatlerinize sunuyorum. Bu konuda bizi bilgilendirirseniz çok sevinirim.”

DAHA FAZLA SAMSUN HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ SAMSUN HABER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir