Kurupelit Marina Dayanışması Sözcüsü Dr. Nedim Ecevit, küçük dokunuşlarla mevcut marinanın yeniden rehabilite edilebileceğini belirterek, "Sayın Demir buradan rant elde etmek için doldurmayı hedeflediğinden ister istemez bunu görmezden geliyor. Hatta bazen oradaki marinanın aydınlatmalarını bile devreye sokmuyor. Halkın buradan vazgeçmesini bekliyor" dedi.

GÖRMEZDEN GELİYOR

Ecevit, Kanal S ekranlarında Gürkan Sarıkaya'nın sunduğu Günaydın Samsun programının konuğu oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kurupelit Yat Limanı'nın yeniden doldurularak rant elde edilmek istendiğini öne süren Ecevit, "Deniz Dibi Tarama Başmüdürlüğü Türkiye'nin 3 ilinde var. O ilden biri de Samsun. Temizleme ekipmanları da burada mevcut. İstenirse burası temizlenip, normal marina vasfı kazandırılabilir. Sayın Demir buradan rant elde etmek için doldurmayı hedeflediğinden ister istemez bunu görmezden geliyor ve temizletmiyor. Hatta bazen oradaki marinanın aydınlatmalarını bile devreye sokmuyor. Halkın buradan vazgeçmesini bekliyor. Sanki bu çözümsüz görüntüsü verilmeye çalışılıyor" diye konuştu.  

Samsun'da iki otomobil çarpıştı! 5 kişi yaralandı Samsun'da iki otomobil çarpıştı! 5 kişi yaralandı

DEREKÖY BALIKÇI BARINAĞI ÖRNEĞİ

ODTÜ tarafından hazırlanan bilimsel raporu hatırlatan Ecevit "Burada 200 dönüme yakın bir alanın doldurulmasından bahsediliyor. 10 sene boyunca yerleşmiş bir yapıyı inşaat alanına çeviriyorsunuz. Buraya 60 bin hafriyat kamyonunun moloz taşıması lazım. Günde 60 kamyon gelse bin küsür gün eder. Bu da 3 yılı aşan bir süreçtir. Belki de 5 yılı bulacak. Bu süreç içinde toz toprak, duman olacak, sanki orada yaşayan kimse yokmuş gibi. Oraya yapılacak marinayla beraber bütün sahili, golf kulübüne kadar sahil kumunu yok ediyorsunuz. Bunu nereden biliyoruz? Bir yaşanmışlık var. Dereköy Balıkçı Barınağı yapıldıktan sonra Taflan'a kadar mahmuzlarla erozyonu önlemeye çalışıyorsunuz. 50 metrenin üzerinde sahil kumu o kıyı boyunca yok oldu. Şimdi artık insanların yazlığına girmeye başladı. Bundan ders almıyorsunuz. ODTÜ'nün raporu var. 2 ayrı modellemeyle çalışılmış bilimsel bir rapor. Rapor, 'Siz bunu yaparsanız, buradaki erozyonu daha da büyütürsünüz' diyor." ifadelerini kullandı. 

MECLİS ÜYELERİ NEYE PARMAK KALDIRDIĞINA DİKKAT ETSİN 

Şehri yönetenlerin insanı ve kenti öncelemesi gerektiğine dikkat çeken Ecevit şunları söyledi: "Beton ve rant uğruna yola çıkan yöneticiler maalesef hiçbir katkısı olmayan bu projeyi Samsun'a dayatmaya çalışıyor. Yönetenlerin, kenti, insanı öncelemesini istiyoruz. Samsun halkının isteklerine, bilimsel çevrelere kulak vermesini, yargı kararlarına saygı göstermesini, çevreyle ilgili kanunlara uyulmasını, projelerin şehrimizi ve vatandaşları mağdur etmemesini, denizimizin, yeşilimizin bozulmamasını, betonlaşmamasını istiyoruz. 2010-2015 yılları arasında tüm bilimsel çevrelerin uyarılarına rağmen 8 milyon dolara mal edilerek yapılmıştı. Geçen süreç için küçük dokunuşlarla rehabilite edilip marina yapısının kazandırılması mümkündü. İhmal edildi, düzeltilmedi, özellikle dokundurulmadı. Son meclis toplantısında AK Parti'nin kendi ortağı MHP'nin çekimser kaldığını görüyoruz. Madem iyi proje neden çekimser kalsın. Meclis üyeleri neye parmak kaldırdıklarına lütfen dikkat etsinler. Basiretli bir meclis istiyoruz." 

Elvan İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.