doğa yataks cemre
 
5s dikey akın bilgi

Nar Kabuğunu Çöpe Atmamanız İçin 7 Neden!

nar-kabugunu-cope-atmamniz-icin-7-neden
Daha Fazla Göster

Nar Kabuğunu Çöpe Atmamanız İçin 7 Neden! Nar kabuklarını çöpe atıyorsanız bu haberden sonra fikrinizi değiştirebilirsiniz. Narın faydaları kadar nar kabuğunun da birçok faydası bulunur. İşte nar kabuğunun faydaları ve tüketim önerileri

Tacıyla adeta meyvelerin kralı olan nar, kalp damar sağlığı ve tansiyon düşürücü etkisiyle öne çıkıyor.

Ancak, hem meyvesiyle hem kabuğuyla her derde deva olduğu söylenen narın asıl mucizesi kabuğunda saklı…

Narın kabuğu, meyvesi yendikten ya da suyu sıkıldıktan sonra çöpe atılmaktadır. Çin’de son yıllarda yapılan araştırmalar, narın kabuğunun, suyuna göre daha fazla oranda değerli bileşikler içerdiğini göstermektedir.

Suyu adeta ilaç gibi sağlığımıza faydalı olan narın kabuğu, suyundan daha değerli bileşikler içermektedir. Nar kabuğu içinde bulunan ellagik asit, başta meme kanseri olmak üzere hemen hemen tüm kanser türlerini hem önleyici hem de iyileştirici faydalar sağlamaktadır

NAR KABUĞU NASIL TÜKETİLİR?

Gölgede veya 40-50 dereceyi geçmeyecek ortamlarda kurutulan nar kabukları daha sonra ufalanmalıdır. 100 gram kaynamış suya, 2 gram nar kabuğu atarak, yaklaşık 10 dakika kaynatıp suyu her gün çay olarak tüketilebilir. Böylece başta kanser, kalp ve şeker hastalıkları olmak üzere pek çok hastalıktan kendimizi korumuş oluruz.

Kurutulmuş ve parçalanmış nar kabuklarını, kahve çekme makinesinde toz haline getirip, bir çay ya da kahve kaşığı tozu salata, peynir gibi gıdalarla da tüketebiliriz.

Cildiniz için kullanmak istiyorsanız kabukları iyice ezdikten sonra çıkan suyu posası ile beraber cildinize sürerek, 20 dakika bekledikten sonra temizleyebilirsiniz.

NAR KABUĞUNUN FAYDALARI

*Güçlü bir antioksidan olan nar kabuğu, toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
*Nar kabuğunu suda kaynatıp bu su ile gargara yapmanız durumunda, diş ve diş etlerinizin daha sağlıklı olduğunu görebilirsiniz.
*Ağız içi iltihaplanmaları için de yine nar kabuğu suyu ile gargara yapabilirsiniz.
*İshal ve farklı sindirim sistemi sorunları üzerinde faydaları bulunmaktadır.
*Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun enfeksiyon ve hastalıklara karşı dayanıklı olmasına yardımcı olur.
*Cilde nar kabuğu suyu uygulandığında, düzenli olması halinde cilde canlılık verir.
*Sindirim sistemi genelinde faydalıdır. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan etkisinin yanı sıra, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sorunsuzca çoğalmasına yardımcı olarak bağırsak fonksiyonlarını korumaya yardımcıdır.

DAHA FAZLA SAĞLIK HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir