doğa samsun surucu kursu cemre
       
5s akın bilgi

Nadir Bulunan Tür! Kısa Sürede Zengin Etti…

yaban-mersini
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nadir Bulunan Tür! Kısa Sürede Zengin Etti… Üreticiler, ismini duyduğu ve iyi gelir getiren yaban mersini yetiştirmek için harekete geçti. Kilosunu 100 liradan satan üreticinin yüzü gülüyor.

Doğal ortamda yetişen orman meyveleri göz problemi yaşayan vatandaşlar tarafından büyük rağbet görüyor. Toptan kilosu 75 liradan satılan bu meyve, perakende ise 100 liradan satılıyor.

VERİMİNİ ARTIRIYOR
Toprak tahlili yaptıran müteşebbis, yaşadığı Orhaneli ilçesinin Göynükbelen köyündeki arazisinin yaban mersini yetiştirmek için uygun olduğunu öğrendi.Burcan’ın 3 yıl önce ekimini yaptığı yaban mersinleri 3 yılın sonunda ilk meyvesini verdi. Doğal olarak yetişen şifa deposu bu meyvelerin dibine sadece su ve çam ağacı kabuğu konuluyor.Bu yıl ilk hasadını alan Özcan Burcan, dönümünden 500 kilo meyve hasat etmeyi bekliyor. 35 yıl ömrü olan yaban mersini fideleri her sene verimini artırıyor.

yaban mersini 26 haziran Ekonomi

 

75-100 TL ARASI
Bu yılki hasada başladıklarını ifade eden Özcan Burcan, “Geçtiğimiz yıllarda çilek yetiştiriciliği yapıyorduk. Yaban mersinini duyduk ve yetiştirmeye karar verdik. Bu meyve doğal olarak yetişiyor. Sadece su ve çam ağacı kabuklarını dibine veriyoruz. 5 dönüm alana ektim. İlk hasatta bir dönümden 500 kilo hasat etmeyi hedefliyorum. Sağlık açısından da çok faydası var. Bilhassa göz rahatsızlığı çekenler bu meyveyi çok tüketiyor. Toptan 75 liradan, perakende ise 100 liradan satıyoruz” dedi.

.

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir