doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Samsun Risk Altında: Mustafa Demir Söz Vermiş, Haliyle Olmayacaktı!..

mustafa-demir-soz-vermis-haliyle-olmayacakti-2309
Daha Fazla Göster

Samsun Risk Altında: Mustafa Demir Söz Vermiş, Haliyle Olmayacaktı!.. İMO Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Demir’e sundukları “Deprem master planı” ile ilgili olarak söz verilmesine karşı ilgilenen olmadığını öne sürdü

İMO Şube Başkanı Cevat Öncü, Samsun’da deprem gerçeğini bir kez daha hatırlatarak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e sunulan” “Deprem master planı”na “ilgileneceğim” sözü verilmesine 2 yılı aşkın bir süredir yanıt alamadıklarını açıkladı.

23 deprem 3 Ana Manşet

‘DÖNÜŞ YAPMADI’

Tokat’ın Niksar merkezli meydana gelen 4.3 büyüklüğündeki deprem sonrası 6 artçı deprem daha meydana geldi. Samsun ve ilçelerinde de hissedilen deprem gerçeği, kendini bir kez daha hatırlattı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ve Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde bulunan Samsun ile ilgili yaptıkları çalışmaları Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e teslim ettiklerini söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, “Büyükşehir Belediye Başkanımıza bir çalışma yaparak teslim ettik. Ancak başkan ilgileneceğini belirttiği halde dönüş yapmadı. Can kayıplarının olduğu depremlerde neler olduysa bu sıkıntılar yine olabilir” dedi.

23 deprem 2 Ana Manşet

‘DERPREM RİSKİ VAR’

İMO Samsun Şubesi, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın Samsun ve ilçelerinden geçmesiyle ilgili deprem riskiyle karşı karşıya olduğunun altı çizilerek deprem master planı hazırlanması gerektiğini duyurarak Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği yapmak istediklerini duyurdu. İMO Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, yaptıkları görüşmeler ve plan ile ilgili yaptığı açıklamada Başkan Demir ile görüştüklerini ancak geri dönüş olmadığını belirterek “Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF) dünyanın en aktif hattıdır ve Ladik ve Vezirköprü ilçelerimizden geçmektedir. Bu nedenle bölgemiz ve kentimiz de ciddi deprem riski taşımaktadır. Samsun’un deprem master planı ile ilgili çağrıda bulunduk. Ama dönüş olmadı. Ardından Büyükşehir Belediye Başkanımıza bir çalışma yaparak sunumda bulunarak teslim ettik. Başkan Mustafa Demir, ilgileneceğini söyledi ama adım atılmadı, dönüşte yapmadı. Can kayıplarının olduğu depremlerde neler olduysa bu sıkıntılar yine olabilir. Planın devreye sokulması için depremin yıkıcı etkilerini mi bekliyoruz” diye konuştu.

23 deprem 4 Ana Manşet

‘GÖZARDI EDİLEMEZ’

Denetimsiz yapıların çokluğu ve imar affının getirdiği sıkıntıların göz ardı edilemez olduğunu belirten Başkan Cevat Öncü, acil çalışmalar yapılması gerektiğini söyleyerek, “KAF, Bingöl ilimizin Karlıova ilçesinden başlayıp Marmara Denizi’ne uzanan, oradan da Yunanistan’a geçen bir fay hattıdır. Ayrıca bu fay hattında oluşan her deprem başka bir depremi tetiklemektedir. Bölgemiz ve kentimiz de ciddi deprem riski taşımaktadır. Fay hattının geçtiği ve yakınındaki ilçeler birinci derece olmak üzere kent merkezimiz de ikinci ve üçüncü derecede deprem riski taşımaktadır. Deprem bizi yokladıkça aklımıza geliyor. Ancak bizim oda olarak hiç aklımızdan çıkmıyor. Bölgemizde her gün hissedip, hissetmediğimiz depremler oluyor. Yapı stokumuzun durumu parlak değil. Acilen çalışmalar yapılması lazım. Denetimsiz yapılar, imar affının getirdiği bazı sıkıntılar var. Bunlar göz ardı edilemez” ifadelerini kullandı.

Hakan AKGÜN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir