Türkiye’nin düzensiz göçle mücadelesi kapsamında faaliyete geçirilen "Mobil Göç Noktası" uygulaması Samsun'da da başladı.

TİP Atakum Belediye Başkan Adayı Ayşegül Civil SMG'de TİP Atakum Belediye Başkan Adayı Ayşegül Civil SMG'de

SAMSUN'DA DÜZENSİZ GÖÇLE MÜCADELE

Yapılan yazılı açıklamada "Düzensiz göçmen olduğundan şüphelenilen yabancıların kontrollerinin kısa süre içerisinde yapılmasını sağlayan “Mobil Göç Noktası” araçlarının sayısı hızla artıyor. Düzensiz göçmenlerin tespitini kolaylaştıran ve hızlandıran Mobil Göç Noktası araçlarının sayısı ülkemiz genelinde 57'den 97'ye çıkarıldı. İlk etapta İstanbul’un da arasında bulunduğu 5 büyükşehirde hizmet vermeye başlayan Mobil Göç Noktası aracı, 1 Aralık itibarıyla Samsun’un da aralarında bulunduğu diğer 25 büyükşehire de gönderildi. Böylece Mobil Göç Noktası aracı olmayan büyükşehir kalmadı." ifadeleri kullanıldı.

97 MOBİL GÖÇ NOKTASI ARACI HİZMET VERİYOR

Ayrıca çalışmaların başarıya ulaşması neticesinde 1 Aralık itibariyle ise 25 büyükşehire daha Mobil Göç Noktası araçları gönderildiği belirtildi. Açıklamanın devamında ise:  "Pilot bölge olarak 19 Temmuz’da faaliyete başlayan Mobil Göç Noktası uygulaması, çalışmaların başarıya ulaşması neticesinde 4 Ekim’de Ankara, İzmir, Adana ve Bursa’da faaliyete geçmişti. İstanbul’da 38, İzmir’de 8, Ankara’da 5, Adana ve Bursa’da 3’er olmak üzere toplam 57 Mobil Göç Noktası aracı hizmet veriyordu.

1 Aralık itibariyle ise 25 büyükşehire daha Mobil Göç Noktası araçları gönderildi. Böylelikle 40 yeni aracın dahil edildiği uygulama kapsamında ülke genelinde toplam 97 Mobil Göç Noktası aracı hizmet vermeye başladı.

PARMAK İZİ SORGULAMASI

Düzensiz göçle mücadele kapsamında yapılan uygulama ve denetimler kapsamında güvenlik güçleri düzensiz göçmen olduğundan şüphelendikleri kişilerin kimliğini kontrol ediyor. Kimliğini ibraz edemeyen yabancılar gerekli kontrollerin sağlanması amacıyla Mobil Göç Noktası adı verilen araçlara davet ediliyor. Burada Göç İdaresi Başkanlığı personeli tarafından göç veri tabanı üzerinden biyometrik verilere ilişkin parmak izi sorgulaması yapılıyor. Yasal kalış hakkı olmadığı belirlenen yabancılar, sınır dışı işlemlerine başlanması üzerine geri gönderme merkezlerine gönderiliyor.

Uygulama faaliyete geçmeden önce durumundan şüphelenilen yabancı, polis merkezi ya da geri gönderme merkezine götürülüyor ve gerekli kontrolleri burada gerçekleştiriliyordu. Uygulama sayesinde yabancıların yasal kalış haklarının olup olmadığı çok kısa bir zaman içerisinde tespit ediliyor." ifadelerine yer verildi.

ELVAN İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.