Miras paylaşımı hakkında birçok yanlış bilgi bulunuyor. Miras uygulamaları duruma göre değişkenlik gösterirken miras paylaşımı sürecinde bazı istisnai durumlarda, bazı çocuklar mirastan pay alamayabiliyor

Evini kiraya verenler dikkat! Artık 100 bin TL cezası var Evini kiraya verenler dikkat! Artık 100 bin TL cezası var

Miras paylaşımında sıklıkla karşılaşılmayan durumda nasıl hareket edileceği kafayı karıştırıyor olabilir. Kardeşler arasında miras paylaşımı ile ilgili kavgalar da yaşanabiliyor. Miras paylaşımı o yüzden en çok merak edilen konulardan biridir. Peki mirastan çıkarmanın geçerli sebepleri ne? Kimler mirastan çıkarılabilir? Mirasta hayırlı evlat olur mu? Miras paylaşımında hangi evlat daha fazla pay alır?

MİRASTAKİ PAYINDAN MAHRUM BIRAKILIR

Türk Medeni Kanunu 510. Madde hükmü uyarınca mirasçının miras bırakana ya da yakınlarına karşı ağır bir suç işlemesi ya da mirasçının miras bırakana veya aile üyelerine karşı aile hukukundan kaynaklanan görevlerini önemli ölçüde yerine getirmemesi halinde mirastan çıkarılabilir.

Miras bırakanın ölümüne doğrudan veya dolaylı olarak neden olan çocuk, mirastan yasal olarak mahrum bırakılabilir. Bu durumda, diğer kardeşler mirası aralarında paylaşabilir.

O EVLAT MİRASTAN DAHA ÇOK PAY ALABİLİR

Bir kişi, mal varlığının paylaşımında çocukları arasında farklı oranlar belirlemek istiyorsa, bu isteğini resmi bir vasiyetname ile ifade edebilir ancak burada dikkate alınması gereken önemli bir kural bulunuyor. Miras bırakacak kişi, mal varlığının yarısını çocukları arasında saklı pay olarak ayırmalıdır

Kısaca miras bırakan çocukları arasında miras paylaşım oranlarını değiştirebilir. Mirasın yarısını bir çocuğuna bırakabilir bir diğer yarısı ise saklı pay olarak kabul edilir ve bu kısım diğer çocuklara eşit olarak paylaştırılır.

MAHKEME KARARIYLA İPTAL EDİLEBİLİR

Saklı pay, miras bırakanın ölümünün ardından dahi vasiyetname ile başkasına devredilmesi mümkün değildir. Mirasçı, mirasının kalan bir diğer yarısını bir çocuğuna bırakarak kardeşler arasında farklı oranlarda miras paylaşımı yapabilir.

Ancak, bu oranın diğer kardeşlerin saklı paylarını ihlal etmemesi gerekir. İhlal etmesi durumunda ise mahkeme kararıyla vasiyetname geçersiz kılınır.

MUHRİSİN ÇOCUĞU YOKSA MİRASI KİME KALIR?

Miras dağıtımında, mirasçının alt soyu yani çocuğu ve torunu yoksa mirasçının mirası, ölen kişinin yakınlarına bir zincir şeklinde bakılır ve ona göre paylaştırılır.

kamu son haber

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.