doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Milyonları İlgilendiren Asgari Ücret Açıklaması! Dar Gelirliye Müjde! 

Milyonları-İlgilendiren-Asgari-Ücret-Açıklaması!-Dar-Gelirliye-Müjde!
Daha Fazla Göster

Milyonları İlgilendiren Asgari Ücret Açıklaması! Dar Gelirliye Müjde!  Milyonlarca çalışanın yakından takip ettiği asgari ücret zammı için son dakika gelişmeleri yaşanıyor

Hükümet tarafından asgari ücrette yüksek artış yapılacağı duyurulmuştu. Faizle mücadelenin sonuna kadar sürdüreleceğini ifade eden Başkan Erdoğan, edilirken, asgari ücret zammı için dar gelirliye müjdeli haberi duyurdu. Peki, 2022 asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret zammı son durum nedir? İşte haberin detayları…

iStock 1063289558 Ekonomi

Asgari ücret 2022 ne kadar olacak? Yeni yıla girmemize kısa bir süre kala yeni asgari ücret için son dakika açıklamaları gelmeye devam ediyor. AK Parti Grup Toplantısı’nda gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan, asgari ücret zammı ile ilgili müjdeli haberi duyurdu. Peki, 2022 asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret zammı son durum nedir? İşte son gelişmeler….

BAŞKAN ERDOĞAN’DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Başkan Erdoğan, asgari ücret ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kamu işçilerine ve memurlarına verdiğimiz yüksek oranları zamlarla çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için gereken çabayı gösteriyoruz. Asgari ücreti de benzer şekilde tespit ederek dar gelirlilerin üzerindeki yükü de hafifleteceğiz.”

“BİZ FAİZ BELASINI BU MİLLETİN SIRTINDAN KALDIRACAĞIZ”

“Türkiye tarihinde hiç olmadığı kadar cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Biraz daha metanetle, fazla gayretle bu süreci zaferle sonuçlandırmamızın önünde hiçbir engel yoktur. Enflasyon nedir, yüksek faiz nedir bilmeyen ülkelerin şaşkına döndüğü dönemde bizim bunun tamamen dışında kalmamız mümkün değildir. Onlar giderek daha çok sıkıntıya girerken biz ise önümüzdeki yıldan itibaren ferahlamaya başlayacağız. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Bunu farklı yerlere çevirme gayretinde olanlar var. Faiz belasını bu milletin sırtından alacağız. Anlayan anlar, anlamayan anlamaz. Biz faize milletimizi ezdirmeyiz.

para 1634012 2 Ekonomi

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA YENİ GELİŞME

Asgari ücret 2022 zammı için bu sene farklı çalışma yapılıyor. Yeni maaşlar için hükümet harekete geçti. Bu sene ilk defa Türkiye genelinde bir anket düzenliyor. Ankette, işçilere ne kadar aylık kazançla geçinebilecekleri, işverene ise işçiye maksimum ne kadar ücret verebilecekleri sorulurken bu çalışmaların bu hafta sonu sonuçlanacağı öğrenildi.

YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Hükümet yetkililerinden gelen açıklamalar çalışanları heyecanlandırırken, bu yıl artışın yüksek olması ve çalışanların gelir seviyelerinin artırılması hedefleniyor.

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALKACAK MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrette vergi düzenlemesiyle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bunun üzerinde de çalışıyoruz. Alternatif vergi modelleri ve düzenlemeler var. Bazı vergilerin kalkması için yasal düzenleme gerekirken, bazıları için Cumhurbaşkanımızın onayı gerekiyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun vereceği karar da yeterli oluyor”

GELİR VERGİSİZ ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

2021 yılı için brüt asgari ücret 3.577,50 TL olarak uygulanırken, asgari ücretten kesilen gelir vergisi toplamda 456,13 TL’yi buluyor. Gelir vergisine ilaveten brüt ücretten 27,15 TL damga vergisi de kesiliyor. SGK primleriyle birlikte kesintilerin toplamı 751,60 TL’yi buluyor.

Sadece vergilerin alınmadığı düşünüldüğünde 2.825,9 TL’lik net asgari ücret bu yıl için AGİ hariç 3.040,87 TL’ye yükselmiş olacak. Vergi alınmadığı için AGİ iadesi de yapılmayacaktır. Ancak AGİ ödendiği varsayılırsa bu kez rakam bekar bir işçi için 3.309,18 TL’ye çıkacak.

VERGİ KALKARSA YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

2022 asgari ücret zammı için enflasyonun 6-7 puan üzerinde artış olması bekleniyor. Merkez Bankasının enflasyon tahmini olan yüzde 18.4’den yola çıkıldığında asgari ücrete yüzde 25-30 zam yapılması bekleniyor. Bu durumda brüt asgari ücret 4.471,88 TL’ye çıkabilecek. Bu durumda net ücret ise 3.532,38 TL’ye ulaşacak.

Gelir ve damga vergisinin alınmadığını ise yüzde 25 artış ile asgari ücret hesabı şu şekilde olacak:

BRÜT ASGARİ ÜCRET : 4.471,88
SGK PRİMİ (%14) : 626,06
İŞSİZLİK SİG. (%1) : 44,72
KESİNTİLER TOPLAMI : 670,78
NET ASGARİ ÜCRET : 3.801,10
VERGİLER KESİLİRSE : 3.532,38

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir