doğa calven cemre
       
5s izosam bilgi

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! Başvuru Yapanlar Binlerce Lira Alıyor

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! Kıdem Tazminatında Yeni Süreç
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! Başvuru Yapanlar Binlerce Lira Alıyor Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatında yeni bir gelişme yaşandı. Emeklilik için gereken gün sayısını tamamlamış olan ve çalışmaya devam eden kişiler, istedikleri zaman işten ayrılıp kıdem tazminatını alabiliyor.

 

İŞTE ŞARTLAR

Yaş dışında emeklilik için gerekli olan prim gün süresi ile sigortalılık süresini tamamlayanların kıdem tazminatını alabilmeleri için üç farklı şart söz konusu. Öncelikle 8 Eylül 1999’dan önce ilk kez sigortalı olup da 15 yıl 3600 gün sigortalılık süresini dolduran yani yaş dışındaki emeklilik şartlarını yerine getiren işçiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) ‘kıdem tazminatı alabilir’ yazısını temin ederek işverene verip, istifa ederse kıdem tazminatı alabiliyor.

Posta Gazetesi’nin haberine göre, 8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olanların önünde ise iki seçenek var. Birincisi, 25 yıl sigortalılık süresi ve 4.500 gün prim. Bu şartı tamamlayan kadın 58, erkek 60 yaşında emekli olur. İkincisi ise 7.000 gün prim ödeme süresi. 7.000 günü tamamlayan kadınsa 58, erkekse 60 yaşını tamamlamak koşuluyla emekli olabiliyor. Dolayısıyla burada sigortalılık süresi aranmıyor. 19 yıl 5 ay 10 gün prim ödeyenler SGK’dan yazı alıp çalıştığı yerden istifa ederek kıdem tazminatını yasal olarak alabilir.

İŞİ ŞANSA BIRAKMAYIN!

7000 günle kıdem konusu çok fazla bilinmediği için bazen başvuru yapılan kurumlarda ‘25 yıl sigortalılık süresi gerekir’ şartının öne sürüldüğünü ifade ediliyor. İşi şansa bırakmamak için yazılı talepte bulunup yazılı cevap almakta fayda var. Özetle 25 yıl 4500 gün veya 7000 gün prim şartlarından hangisi önce tamamlanırsa ona göre kıdem hakkı doğar. İşten çıkarma yasağını olduğu dönemde de bu haklar kullanılabiliyor.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir