Günümüzde, manuel araçlara kıyasla daha konforlu ve kolay sürüş deneyimi sunan otomatik vitesli arabalar, birçok sürücünün tercihi haline geliyor. Ancak otomatik şanzımanlı araçların kullanımı, yanlış uygulamalar sonucu ciddi hasarlara neden olabiliyor.

Uzmanlar, otomatik araç kullanıcılarına önemli uyarılarda bulunuyorlar. Bazı hataların, aracın önemli parçalarında hasarlara yol açabileceğini ve bu hasarların tamirinin ciddi maliyetlere sebep olabileceğini belirtiyorlar.

OTOMATİK ARAÇ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Otomatik vitesli araç kullanırken, özellikle kırmızı ışıkta beklerken yapılan vites değişiklikleri veya aracı park ederken şanzımana fazla yüklenilmesi gibi hatalardan kaçınılması gerektiği önemle vurgulanıyor. Bu tür davranışlar, aracın yapısında ciddi hasarlara neden olabilir.

Otomatik şanzımanlı araç sahiplerinin, araçlarının bakımı ve kullanımı konusunda özenli olmaları gerekiyor. Experix Kurumsal Oto Ekspertiz Genel Koordinatörü Alperen Temizyürek, otomatik araç kullanıcılarına dikkat etmeleri gereken konuları açıkladı.

BÜYÜK MALİYETLER

Uzmanlar, son zamanlarda otomatik şanzımanlı araçlarda sıkça karşılaşılan sorunlara dikkat çekiyor ve sürücülerin bu sorunları önlemek için doğru kullanım ve düzenli bakım yapmaları gerektiğini vurguluyorlar. Ayrıca, otomatik araçların bakım ve onarım maliyetlerinin manuel araçlara göre daha yüksek olduğunu belirtiyorlar.

Şanzıman değişikliklerinin maliyetinin 100 bin liraya kadar çıkabileceğini ifade eden Temizyürek, sürücülere otomatik şanzımanlı araçları doğru kullanmaları ve düzenli bakımlarını yapmaları konusunda uyarıda bulunuyor.

Bakanlık kolları sıvadı: Bu belgeyi getiren herkese maaş bağlanacak! Bakanlık kolları sıvadı: Bu belgeyi getiren herkese maaş bağlanacak!

kamu son haber

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy