Yazın gelmesiyle birlikte, kış aylarında hasretle beklediğimiz yaz meyveleri tezgahlarda yerlerini almaya başladı. Canlı renkleri ve çekici lezzetleriyle dikkatimizi çeken bu meyveler, sağlıklı besinler olmalarına rağmen aşırı tüketildiklerinde birçok hastalığa davetiye çıkartabiliyorlar.

Benzin ve motorine dev zam: Tarih verildi Benzin ve motorine dev zam: Tarih verildi

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, yaz meyvelerinin genel olarak kan şekerini hızlı yükselten yüksek glisemik indeksli meyveler olduğuna dikkat çekti. "Sıcak havalarda serinlemek için fazla miktarda yaz meyvesi tüketebiliriz, özellikle karpuz ve kavun gibi meyveleri masum görüp aşırıya kaçmak kan şekerinin hızla yükselmesine ve vücutta yağlanmaya neden olabilir" dedi.

KABUKLARI VARSA SOYMAYIN

Kabuğuyla tüketilebilecek olan meyveler daha uzun süre tokluk sağlar ve kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlar. Ayrıca kabuk kısımlarında önemli miktarda vitamin ve mineral bulunur, bu da bağırsak sağlığını iyileştirir.

HER RENK MEYVEYİ TÜKETİN

Her meyvede farklı vitamin ve mineraller bulunur, bu nedenle çeşitli meyveler tüketmek önemlidir. Gün içinde 2 veya 3 porsiyon meyve tüketerek farklı besin ögelerinden faydalanabilirsiniz.

KARBONHİDRAT KAYNAKLARINI KISITLAYIN

Meyveler ana yemekle veya hemen sonrasında tüketildiğinde kan şekerini daha yavaş yükseltir. Ancak yanında posa kaynakları ve protein bulundurmak önemlidir. Bu, kan şekerinin daha dengeli seyretmesini sağlar.

ARA ÖĞÜNDE YANINDA PROTEİN KAYNAĞI BULUNDURUN

Meyve tek başına tüketildiğinde hızlı bir açlık hissi oluşturabilir. Bu nedenle ara öğünlerde yanında protein kaynağı bulundurmak daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Gün içinde tüketmeye çalışın! Meyveleri gün içinde tüketmek, kalorilerin daha kolay harcanmasına ve kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olur. Akşam saatlerinde aşırı miktarda meyve tüketmek kilo alımına ve sağlık sorunlarına neden olabilir.

MEYVE TABAĞI HAZIRLAMAYIN

Sağlıklı oldukları için bol miktarda tüketmek, karaciğer yağlanması, obezite ve diyabet gibi sorunlara yol açabilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, meyve ile ana öğün yapıldığında fazla karbonhidrat alınabileceğini ve bu durumun kan şekerini hızla yükseltebileceğini belirtti.

KARPUZ VE PEYNİR İKİLİSİNE DİKKAT

Özellikle karpuz ve peynirin birlikte tüketilmesinin dengesiz bir beslenme alışkanlığı olabileceğini vurguladı.

ALINTI: KAMU SON HABER

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER