Memur ve Emeklinin Maaş Zammı Belli Oldu! Kurban Bayramı İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

emekli-ikramiyesi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memur ve Emeklinin Maaş Zammı Belli Oldu! Kurban Bayramı İkramiyesi Ne Zaman Yatacak? Milyonlarca emekli Memur ve Emeklinin Maaş Zammı Belli Oldu! Kurban Bayramı İkramiyesi Ne Zaman Yatacak? sorularına yanıt aramaya devam ediyor. memur ve emeklinin maaş zammı şekillendi… İşte muhtemel zamlı maaşlar

Milyonlarca emekli ve memur için ocak ve temmuz aylarında yılda iki kez olmak üzere maaşlarına zam yapılıyor. Maaş zammında ise en önemli etken enflasyon rakamları. Mayıs ayının enflasyon verileri de 3 Haziran Perşembe günü açıklanacak. Peki açıklanacak olan enflasyon rakamları sonrası memur ve emekli maaşlarına kaç TL zam yapılacak? İşte tüm merak edilenler…

5,46’LIK ZAM TAMAM

2021 yılına ait Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre; ocakta yüzde 1.68, şubatta yüzde 0.91, martta yüzde 1.08 artan enflasyon, nisan ayında ise yüzde 1.68 olarak gerçekleşti.

Milliyet’te yer alan habere göre, ilk 4 aylık veriler kümülatif yüzde 5.46 oldu. Bu durum SSK ve Bağkur emeklisi için şimdilik yüzde 5.46 zammın oluştuğunu gösteriyor.

GÖZLER MAYIS ENFLASYONUNDA 

Memur ve emeklisi toplu sözleşmeye göre ilk 6 ay için ocakta yüzde 3 zam almıştı. Böylece memur ve emekliler için de yüzde 2.46’lık fark oluşmuş oldu. Tabi mayıs enflasyonu bu anlamda belirleyici olacak.

TAHMİNLER ARTIŞ YÖNÜNDE

Merkez Bankası’nın son beklenti anketinde mayıs enflasyonu yüzde 1.27 olarak öngörülmüştü. Ekonomistlerin ve farklı kurumların tahminleri de yüzde 1.18-1.73 aralığında değişiyor.

Beklenti anketine paralel sonuçla 5 aylık enflasyon yüzde 6.80’e çıkacak. Tahminler içinde yüzde 1.73’lük aylık enflasyon durumunda 5 aylık kümülatif enflasyon yani zammı tayin edecek oran yüzde 7.28’e yükselecek.

YÜZDE 1,73’E ULAŞIRSA…

Beklenti anketine paralel mayıs enflasyonu sonrasında memur ve emeklisi yüzde 3.8 fark alacakken, aylık enflasyonun yüzde 1.73’e ulaşması durumunda fark yüzde 4.28’e çıkacak.

Haziranda enflasyon sıfır dahi çıksa bu durumda temmuzda maaşlara yüzde 3’lük toplu sözleşmesine ek yüzde 4.28 fark yansıtılacak. SSK ve Bağkur emeklisi de bu kapsamda ikinci 6 ay için yüzde 6.80-7.28 civarında zam almış olacak.

TEMMUZ’DA İKRAMİYE DE VAR

Bayram ikramiyesi 1.000 liradan 1.100 liraya çıkarılmıştı. Ramazan Bayramı ikramiyesi 6-7 Mayıs’ta hesaba yattı. Kurban Bayramı ise 20 Temmuz’da başlıyor.

Bu döneme ilişkin ikramiyelerin de 12-20 Temmuz arasında belirlenen tarihte yatması bekleniyor. Ödemeler yine 1.100 lira olacak. SSK ve Bağkur emeklileri de 17 Temmuz itibarıyla hem zamlı maaşlarını hem de zamlı ikramiyelerini almış olacak.

EMEKLİ MAAŞ TAHMİNLERİ

Hem gerçekleşen enflasyona hem de beklenti anketindeki tahmine göre yeni maaşları hesaplandı. Yüzde 5.45 çıkan 4 aylık enflasyona göre en düşük maaş esnaf emeklilerinde 2 bin 155 liraya çıkacak.

2000’den önce emekli olan SSK’lılarda ise en düşük aylık 2 bin 551 liraya yükselecek.

7.66’lık tahmine göre ise en düşük emekli aylığı esnafta 2 bin 201, Bağ-Kur tarımda bin 789, 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda 2 bin 605 liraya çıkacak.

KRİTİK TARİH 5 TEMMUZ

Emekliler 5 Temmuz’da kesin oranı öğrenip, aynı ay içerisinde zamlı ödemelerini alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı ise yüzde 8.36 olarak gerçekleşmişti


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir