Geçtiğimiz günlerde gıda perakendecileriyle toplantı yaptıklarını belirten Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhuriyet’in 100. yılında marketlerden büyük bir indirim kampanyası beklediklerini söylemişti. Bolat açıklamasının devamında, “Bu konuda öncülük edenlere de teşekkür ediyoruz. Bu süreçte gerek hükümetimizin makroekonomik politikaları, para, kredi, döviz politikalarındaki olumlu gelişmeler gerekse piyasa denetimleri yoluyla piyasadaki enflasyonu azdıracak uygulamalara karşı mücadelemiz ile enflasyonla mücadelede başarılı olacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” demişti.

‘FEDAKARLIĞI UNUTMAYACAĞIZ’ 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da önceki gün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Bakanlığımızın zincir marketlere yönelik indirim çağrısının giderek daha çok makes bulduğunu görüyoruz. Biz de buradan zincir marketlerimiz başta olmak üzere tüm esnafımızı, işletmelerimizi yapacakları indirimlerle enflasyonla ve hayat pahalılığıyla mücadelemize destek vermeye davet ediyoruz. Vatandaşımızın ekmeğine ve aşına göz dikenlere eyvallah etmeyeceğimiz gibi bu dönemde sergilenen fedakarlıkları da asla unutmayacağız.”

TEKSTIL VE BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜNE DE ÇAĞRI YAPTI 

Bakan Bolat’ın Cumhuriyet’in 100. yılında marketlerde büyük bir indirim kampanyası beklediklerini açıklaması ve sektörün buna hemen destek vermesinin ardından gözler, tekstil ve beyaz eşya başta olmak üzere perakende sektörünün diğer temsilcilerine çevrilmişti. Diğer sektörlerde de yakın zamanda kampanya kapsamında adım atılması konuşulurken Bolat’tan, perakende sektörünün diğer temsilcilerine yönelik yeni bir çağrı geldi. Bolat, “Başta tekstil ve beyaz eşya olmak üzere tüm sektörlerimizi büyük indirim kampanyasına destek vermeye davet ediyoruz” dedi.

ETİKETLERİ KONTROL EDİN 

İndirim çağrılarına perakendeden yanıt gecikmedi. Türkiye genelinde on binlerce mağazası olan firmalar, her gün binlerce üründe yüzde 50’ye varan indirim kampanyası için düğmeye bastı. İndirimli alışveriş için bu marketlerin reyonlarındaki ürünlerin etiketlerini kontrol etmenizde fayda var.

YÜZDE 50’YE VARAN AVANTAJ 

Maaşlar arasındaki uçurumun nedeni belli oldu Maaşlar arasındaki uçurumun nedeni belli oldu

BİM, enflasyonla mücadele kapsamında ekim ayında birçok üründe indirim yapma kararı aldı. Şirket ekim ayı içerisinde 500 üründe yüzde 50’ye varan indirim uygulayacak. BİM’den konuyla ilgili yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “BİM olarak pazardaki ağırlığımızın ve bunun getirdiği sorumlulukların farkındayız. Bu kapsamda başta halkımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza değer katmaya odaklanıyoruz. Ekim ayı boyunca yapacağımız indirimlerle ülkemizin enflasyona karşı mücadelesini desteklerken, müşterilerimizin temel ürünlere erişimini de kolaylaştıracağız. Ürün maliyetlerinde artış olmadıkça ürün fiyatlarında artış yapmama ilkemizi, kurulduğumuz ilk günkü kararlılığımızla sürdüreceğiz.”

100’ÜNCÜ YILA ÖZEL HER GÜN 1000 ÜRÜN 

ŞOK Marketler, ‘Cumhuriyetimizin 100. Yıl Şenlikleri’ kapsamında büyük bir indirim kampanyası gerçekleştiriyor. Şirket, ekim ayı boyunca her hafta en az 250 üründe olmak üzere; peynirden zeytine, çaydan kahveye, undan süte bir evin en temel ihtiyaçları arasından belirlenen toplam 1000 üründe, yüzde 50’ye varan indirimler ve Win sadakat programı müşterilerine özel avantajlar sağlayacak. İndirimli ürünlere ve Win TL kazançlı ürünlere hem ŞOK’un Türkiye’nin 81 ilindeki 10 bini aşkın mağazasından hem de online alışveriş uygulaması Cepte ŞOK üzerinden ulaşılabilecek. ŞOK’un Türkiye’nin 81 ilinde 10 bin 475 mağazası, 46 bin 797 çalışanı bulunuyor.

TÜM KATEGORİLERİ KAPSAYACAK
TÜM KATEGORİLERİ KAPSAYACAK 
Zincir market A101, yıl boyu her gün en az 1000 üründe uyguladığı yüzde 50’ye varan indirimle enflasyonla mücadeleyi desteklemeye devam ettiğini açıkladı. A101’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “A101 olarak, tüketicilerin temel ürünlere erişimini kolaylaştıracak her türlü adımı sadece belirli bir dönemde değil, 12 ay boyunca atıyoruz. Artan maliyetlerde ve zorlu piyasa koşullarında müşterilerimize tüm ürün kategorilerinde en ucuz fiyatları sunmaya dün olduğu gibi bugün de devam edeceğiz. A101, yıl boyu her gün en az 1000 üründe yüzde 50’ye varan indirim yapmaktadır. A101, kendisi ile özdeşleşmiş kampanyalarına ek olarak halkımızın ihtiyacı olan tüm ürün kategorilerinde de düzenli olarak indirim yaparak enflasyonla mücadelede tüketicinin ve tüm kurumlarımızın yanında olmaya devam edecektir.”

YERELDEN DE DESTEK VAR 

“Zincir marketlerden indirim bekliyoruz” çağrısına Türkiye Perakendeciler Federasyonu’ndan da yanıt geldi. Federasyon Başkanı Ömer Düzgün yaptığı yazılı açıklamada, “Her gün yüzlerce farklı ürün grubunda yaptığımız indirim kampanyalarına devam edeceğiz. Ayrıca, mevcutta yaptığımız indirimlerin haricinde, dayanıklı tüketim ürünleri, temizlik ürünleri ve mutfak araç gereçleri gibi ürünlerde aralık ayı sonuna kadar fiyat sabitleme kararı aldık” diye belirtti. Düzgün, yerel zincirlerin içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda vatandaşların bütçesini destekleyecek çalışmalara devam edeceklerini belirtti. Türkiye Perakendeciler Federasyonu, Türkiye genelindeki 14 perakende derneği, 5 bin 500 şube ve 100 bini aşkın çalışanı ile faaliyetini sürdürüyor.

BMD 60 BİN MAĞAZA İLE KATILIYOR 

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın indirim çağrısına ilişkin, BMD üyesi markaların 60 bin mağaza ile bu kampanyaya katılmasını beklediklerini söyledi.

KASIM SONUNA KADAR DEVAM EDECEK

Migros, 70’inci yılı vesilesiyle her güne özel kampanyalar düzenliyor. Firma buna ilave olarak enflasyonla mücadele kampanyasına da katıldı. Migros, bu kapsamda 12 Ekim itibarıyla başlayarak kasım ayının sonuna kadar olan süreçte Migroskop ve aile indirimleri ile evin tüm temel ihtiyaçlarını karşılayacak 15 bini aşkın üründe yüzde 20’den yüzde 50’ye varan indirimler sunacağını açıkladı.

TARIM KREDİDEN YÜZDE 50 İNDİRİM 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri de yaptığı açıklamayla indirim çağrısına katılacağını belirterek, "16 Ekim 2023 tarihinde başlayacak yeni kampanyamız kapsamında; süt, peynir, pirinç, nohut, mercimek, ayçiçeği yağı, salça, çay, un gibi temel ihtiyaç ürünleri ile deterjan, sabun, kâğıt peçete ve kağıt havlu gibi temizlik ürünlerinde yüzde 50'ye varan indirim yapılacaktır." denildi.

3 GÜN MANAV KISMINDA İNDİRİM 

Ayrıca, Tarım Kredi'de cumartesi, pazar ve pazartesi günleri, çiftçilerden doğrudan tedarik edilerek satışı yapılan patates, soğan, elma, portakal, domates ve salatalık gibi meyve ve sebze ürünlerinde de "manavda taptaze indirim" kampanyası devam edecek.

MOBİLYACILARDAN YIL SONUNA KADAR ZAM YOK 

Bakan Bolat'ın çağrısına mobilya sektöründen de yanıt geldi. Mobilya Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Güleç, federasyon üyesi 15 derneğin yıl sonuna kadar mobilyada perakende fiyatlarına zam yapmayacağını belirterek, "Enflasyon ve hayat pahalılığı ile mücadele politikalarına destek için aldığımız kararın, evlilik hazırlığında olan ya da evini yenilemeyi düşünen insanlarımızın yükünü azaltacak." dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.