Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından bir boşanma davasında verdiği karar, milyonlarca çifti ilgilendiriyor.

Yargıtay, eşini, vefat eden eski eşiyle kıyaslayan kocayı tam kusurlu bularak tarafların boşanmasına, kadına nafaka ve tazminat ödenmesine hükmetti.

Daire tarafından alınan karara göre, Ankara'da yaşayan bir kişi, eşinin kendisine ilgi göstermeyip evi terk ettiğini, vefat eden eşine ait mücevherleri kullanıp mücevherler üzerinde erkeğe haber vermeden daraltma ve isim değiştirme gibi işlemler yaptığını, boşanma planlaması yaptığını öne sürerek boşanma davası açtı.

Erkek, mahkemeden 50 bin lira maddi, 50 bin lira da manevi tazminat talep etti.

Eşinin açtığı davaya karşı dava açan kadın, kocasının iddialarının doğru olmadığını, erkeğin sürekli vefat eden eşi ile kendisini kıyasladığını, kendisini hor gördüğünü ve dışladığını, hakaret ettiğini ve evden kovduğunu öne sürdü.

Kadın, kendi lehine 1500 lira tedbir ve yoksulluk nafakası ile 100 bin lira maddi, 100 bin lira da manevi tazminata hükmedilmesi talebinde bulundu.

Yargılamayı yapan yerel mahkeme, "kocanın, eşini, eski eşi ile kıyasladığını ve kadını ortak hanede istemediğini, kadının kusurunun ise ispatlanamadığını" belirledi. Kocayı tam kusurlu bulan mahkeme, tarafların boşanmasına, kadına 1500 lira tedbir ve yoksulluk nafakası ile 40 bin lira maddi, 30 bin lira da manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Yerel mahkeme kararına karşı yapılan istinaf başvurusu üzerine Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Hukuk Dairesi, erkeğin istinaf başvurusunun esastan reddine karar verdi.

Yazılım krizi, iki dünya devinin hisselerini düşürdü Yazılım krizi, iki dünya devinin hisselerini düşürdü

Koca, karara karşı temyiz başvurusunda bulundu.

YARGITAY KARARI UYGUN BULDU

Yerel mahkeme kararına yapılan itirazı inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararının hukuka uygun olduğunu tespit etti.

Davacı erkek tarafından temyiz dilekçesinde ileri sürülen nedenlerin kararın bozulmasını gerektirecek nitelikte olmadığını belirleyen Daire, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 370. maddesi uyarınca kararın onanmasına karar verdi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: AA