Hilas Otel

Çelik İnşaat

79 yaşındaki Ayşe nine pazarcılık yapıyor

Kütahya’nın Emet ilçesinde 79 yaşında pazarcılık yapan Ayşe Saban, çalışma azmiyle topluma örnek oluyor.35 yıl önce eşini kaybettiğini belirten Ayşe Saban, ’’Hayata hiç bir zaman küsmedim. Eşimden bana en büyük miras olan 2 evladımı...

79 yaşındaki Ayşe nine pazarcılık yapıyor

Kütahya’nın Emet ilçesinde 79 yaşında pazarcılık yapan Ayşe Saban, çalışma azmiyle topluma örnek oluyor.

35 yıl önce eşini kaybettiğini belirten Ayşe Saban, ’’Hayata hiç bir zaman küsmedim. Eşimden bana en büyük miras olan 2 evladımı büyüttüm yetiştirdim. Ektim, biçtim ve ürünlerimi ilçe pazarlarında satarak iki evladımın yuvasını ve işlerini kurdum. Hayatım boyunca çalışmanın en büyük ibadet olduğu bilinciyle hareket ettim. Evlatlarımın kusağından bir lokma haram geçirmemek için gece gündüz çalıştım. Hala çalışmaya devam ediyorum. Kabuklu ceviz, ceviz içi, ve bir çok hastalığa şifa kaynağı olan az bilinen yer elması satıyorum. Yer elması toprak altında yetişen bir kış sebzesidir. Dikildikten 40 hafta sonra sökülür. Toprak dışında kalan bitki kısmı 1,5 metreye kadar uzamaktadır. Sağlık için de oldukça faydası olan yer elmasının içerisinde yüksek oranda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Her yaştan kişinin yer elması tüketmesi sağlık açısından çok faydalıdır ’’dedi.

’’Üretmeden ve ürettiğimi satmadan yaşayamam’’

Saban, ’’Aslen Gediz ilçesine bağlı Yeşilçay köyündenim. Emet pazarı salı günleridir. Dolmuşa satacak olduğum malzemelerimi yükler gelirim. Sabah bismillah diyerek tezgahımı açarım. Akşama kadar satabildiğimi satar rabbime şükrederim. Hiç bir zaman süslü püslü bir hayat hayal etmedim. Ben pazara gelip satış yapmadığım zaman rahatsız olurum. Çocuklarım bana bakıyor ama üretmeden ve ürettiğimi satmadan ben yaşayamam. Ömrüm yettiğince bu şimi yapmaya devam edeceğim’’ diye konuştu.(YD-EFE)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300