Kurbanlık Fiyatlarıyla İlgili Karar Verildi! Zam Olacak mı?

Kurbanlık Fiyatlarıyla İlgili Karar Verildi! Zam Olacak mı
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurbanlık Fiyatlarıyla İlgili Karar Verildi! Zam Olacak mı? Kurban bayramına az bir süre kala hayvan üretim yerlerinde kurbanlık fiyatları da netleşmeye başladı. Peki bu Kurban Bayramı’nda fiyatlar nasıl olacak…

Şehirlere göre farklılık gösteren fiyatlara göre küçükbaş hayvanlar 1500 TL ile 3500 TL arasında satışa sunulurken, büyükbaş hayvanlar ise 8 bin TL ile 30 bin TL arasında vatandaşlarla buluşacak.

Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tunç, Türkiye gazetesi’ne yaptığı açıklamada kurbanlık fiyatlarıyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

Restoranların ve otellerin kapalı olması sebebiyle et tüketimi neredeyse yarı yarıya düştü. Dolaysıyla üretim merkezlerinden kesimhanelere hayvan gitmedi. Hal böyle olunca hayvanlar üreticinin elinde kaldı. Bir piyasada mal çok olunca fiyatı düşer. Kurban Bayramı’nda da böyle bir durum yaşıyoruz.

Bu yıl zam yapılmıyor çünkü ürün çok. Eritilmesi gereken hayvan sayısı fazla. Öte yandan yem fiyatlarına yüzde 70 zam geldi. Bunu da göz ardı etmemek lazım. Ancak üreticinin elindeki hayvanı eritmesi için zam yapmama kararı aldık. Kesim yerleri ile ilgili de sıkıntı yaşanmaz. Geçen yıl devletimiz gayet iyi tedbirler aldı. Keza salgın daha yüksek seviyelerdeydi. Bu yıl da aynı tedbirlerin alınacağını düşünüyoruz”

Kasaplar Birliği Başkanı Yalçındağ da fiyatlarla ilgili şunları söyledi:

Fiyatlar bu yıl aşağı yukarı aynı kalacak. Ancak bu, ticaret ve pazarlık işi. Fiyat aslında pazarda belirleniyor. Küçükbaş tercih edilmeli. Çünkü sayısı daha fazla, maliyeti de düşük. Büyükbaş, ithal yem ile beslenirken küçükbaşa ne verirseniz yer. Ayrıca kesilmesi daha kolay olur. Bu arada et, bir meslektir. Kurban Bayramı’nda herkes kasap oluyor. Etlerin çoğu ziyan ediliyor. Paslı bıçaklar ve kıyma makineleri kullanılıyor. Burada ciddi bir israf yapılıyor. İşi uzmanına bırakmak gerek.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir