Kurban etini yanlış yöntemlerle saklarsanız veya tüketmeye kalkarsanız, et tüm özelliğini kaybedecektir. İşte kurban eti hakkında mutlaka dikkat etmeniz gerekenler...

Kurban Bayramı ibadetin yanı sıra dayanışmanın en güzel örneklerinden biridir. İslam alemi için özel bir yere sahip olan Kurban Bayramı, zenginle fakir arasında adeta bir köprü görevi görür. Kurban Bayramı’nda kurban kesecekler hazırlıklara başladı.

KURBAN ETİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Kurban eti söz konusu olduğunda akıllarda bazı sorular oluşur: Nasıl dinlendirilmeli, nasıl pişirilmeli, nasıl tüketilmeli gibi... İşte bu Kurban Bayramı'nda kurban eti hakkında inanılmaz bilgilere sahip olacaksınız.

KURBAN ETİNİN NE KADARINI KURBAN SAHİBİ ALIR?

Kurban edilen hayvanın üçte birini kurban sahibi alır, üçte biri misafir ve dostlara paylaştırılır, üçte biri de fakirlere dağıtılır.

KURBAN ETİ NEDEN AĞIR KOKAR?

Kurban eti çok taze bir et olduğu için ve aynı gün kesildiği için kasaptan ya da marketten satın aldığınız dinlendirilmiş etlerden koku olarak daha yoğundur.

KURBAN ETİ YIKANMALI MI?

Kurban etinin yıkanması etteki bakteri miktarını artırır.

20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin sözlü sınav sonuçları açıklandı! 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin sözlü sınav sonuçları açıklandı!

KURBAN ETİ NE ZAMAN POŞETLENİR?

Kurban eti, kesilip parçalandıktan sonra 1 gece dinlendirilmeden hemen poşetlenirse yeşillenir.

KURBAN ETİ NE KADAR DİNLENDİRİLMELİ?

Kurban eti, kesildikten sonra 24 saat süre ile dinlendirilmeli ve 1 günün sonunda tüketilmelidir.

KURBAN ETİ KIYMASI NE ZAMAN ÇEKİLİR?

Kurban eti kıyması için en uygun zaman kesimin ertesi günüdür.

KURBAN ETİ NEDEN DİNLENDİRİLMELİ?

Kesim sırasında hayvan gerildiği için eti de çok sert bir hâl almaktadır. Dinlendirilmeden tüketilmesi sindirim sorunlarına yol açar.

KURBAN ETİ NE KADAR SAKLANIR?

Kurban etini ideal saklama süresi 3 ay, en fazla 1 yıldır. (Ensonhaber)

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.