doğa yataks cemre
       
5s akın Mega Halı

Kurban Eti Nasıl Saklanır Aman Dikkat!

Kurban Eti Nasıl Saklanır Aman Dikkat
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurban Eti Nasıl Saklanır Aman Dikkat! Samsun’da Kasap Mustafa Şen, etin en sağlıklı şekilde muhafaza edilmesinin sağlık açısından çok önemli olduğunu belirtti

Kurban Bayramı’na saatler kala en merak edilen konulardan biri de kurban etinin nasıl saklanması gerektiği oldu. Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan Kasap Mustafa Şen, kurban eti konusunda dikkat etmeleri gereken hususları anlattı.

GÜVENİLİR KİŞİDEN ALINMALI

Kurban Bayramı’nda mesaide olacaklarını kesim işlemlerini yapacaklarını kaydeden Mustafa Şen, “Vatandaşlar iyi bir kurban eti almak istiyorlarsa güvenilir kişilerden almaları gerekiyor. Kaliteli bir et için besinin iyi olması gerekiyor. Birde piştikten sonra anlaşılabilir. Başka türlü anlama şansımız yok” dedi.

HEMEN PARÇALANMAMALI

Kurban etinin hemen parçalanmaması gerektiğini kaydeden Şen, “Kurban eti kesim esnasında tamamen yıkanıyor. Yıkandıktan sonra dolaplara koyulması ve bir gün muhafaza edilmesi gerekiyor. Çünkü kesilen kurban etinin hemen parçalanmasını verimli bulmuyoruz. Etlerin ilk önce iki gün muhafaza edilip, dilendirilip bekletilmeli ondan sonra kasaba getirilip işlem yapılması gerekiyor” diye konuştu.

6-7 AY DOLAPTA KALABİLİR

Etlerin tavsiye edilen sürelerden daha uzun bekletilmemesi gerektiğinin altını çizen Şen şunları söyledi: “Kurban kesim yapıldıktan sonra hemen derin dondurucuya konulması lazım. Dışarıda kalmaması gerekiyor. Hava oldukça sıcak. Kesimden sonra 3-4 saat içinde kokmaya başlayabilir. O yüzden etin hemen serin dondurucuya veya buzdolabına koyulması gerekir. Kurban eti derin dondurucuda 6-7 ay kalabilir. Aynı ısıda muhafaza edilirse tazeliğini de korumuş olur”


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir