banner1320

Milli Mücadele Sergisi Paris'te 

Tüm Dünya'ya örnek olmuş Milli Mücadele’nin 100. Yılında Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığı’ndan alınan belge ve fotoğrafların da yer aldığı "İlk Adımdan Kuruluşa" Milli Mücadele Karma Sergisi Fransa'nın başkenti Paris'te açıldı

Milli Mücadele Sergisi Paris'te 
banner1314

Bağımızlık Mücadelesi'nin 100. yıl kutlamaları, yurt içi ve yurt dışında yapılan çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk harcının atıldığı ve tüm dünyaya örnek olmuş Milli Mücadele’nin 100. Yılında hazırlanan "İlk Adımdan Kuruluşa" Milli Mücadele Karma Sergisi Paris'te açıldı. 

9 ÜLKEDE AÇILACAK
Espace Mendes Frans 23 Route Epınay-Sur Seine Paris'te açılan serginin açılışında konuşan Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, "Yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen 300’den fazla proje ve etkinlikler kapsamında hazırladığımız "İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Sergisi" ile 1919’dan 1923’e kadar Türk Devletinin Milli Mücadele tarihinin doğru, güvenilir bilgi ve belgelerle kamuoyuna anlatılması amaçlanmaktadır. Bağımsızlığımızın 100. yıl ile ilgili yapılan bu çalışmaların tümü, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda yürüttüğü çalışmalara ilham kaynağı olacağı aşikârdır. Açtığımız bu sergi ile yurt dışında bulunan soydaşlarımıza ulaşmayı amaçladık. Buradan sonra Almanya (Berlin), Kuzey Makedonya (Üsküp), Kosova (Priştine), Bulgaristan(Kırcaali), Brüksel (Ghent - Genk), Hollanda (Roterdam), Birleşik Krallık (Londra) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) (Lefkoşa) olmak üzere 9 ülkede açılacak" dedi. 

YOĞUN KATILIM 
22 Haziran'a kadar açık kalacak serginin açılışına Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Epinay Sür Seine Belediye Başkan Yardımcısı Mohammed Chreau, Turizm Müşaviri Özgür Semiz, Türk Dernekleri Birliği Başkanı Lütfi Bilgen, Paris Trabzonlukar Derneği Başkanı Bülent Cumur, organizataor Erkan Ozarkman ve vatandaşların katıldı. Sergide; Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığı’ndan alınan belge ve fotoğraflar ile OMÜ Eğitim Fakültesi Resim - İş Eğitimi Bölümü, SAMFAD yerel sanatçılar tarafından yapılan eserler yer alıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300