Kredi kartı nakit avans çekim faiz oranlarındaki artışlar, paraya ihtiyacı olan vatandaşları engelleyemedi. Kredi kartı kullanımındaki hızlı artış, ekonomi yönetimini yeni tedbirler almaya zorladı. Bu çerçevede, kredi kartı kullanımını kısıtlayıcı önlemlerin getirilmesi bekleniyor.

Uzmanlar, özellikle kredi kartı limitlerinin düşürülmesi ve taksit sayılarının azaltılması yönünde düzenlemeler beklediklerini belirtiyor.

Mayıs ayında yıllık enflasyon oranı yüzde 75’i aşmıştı. Uzmanlar, bu artışın sebeplerinden biri olarak kredi kartı kullanımındaki artışı gösteriyor.

Yıllık yüzde 80’e yaklaşan ihtiyaç kredi faizlerinin kredi kartı faizlerinden daha yüksek olmasının kredi kartı kullanımını artırdığını ifade ediyorlar. Ayrıca, son dönemde kredi kartı nakit avans çekimlerinde ve kredili mevduat hesabı kullanımında da artış gözlemleniyor.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, Merkez Bankası, Mart ayında yaptığı düzenleme ile kredi kartı nakit avans çekimlerinde faiz oranını yüzde 4,42’den yüzde 5’e, kredili mevduat hesabı faizini de yüzde 5’e yükselterek kredi kartı kullanımını kısıtlamayı ve parasal sıkılaştırmayı artırmayı amaçladı.

Ancak bu artış, kredi kartı kullanımını azaltmada yeterli olmadı. Mayıs ayı itibarıyla Türkiye’de kredi kartı sayısı 123,1 milyon, banka kartı sayısı 191,6 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 94,8 milyon adet oldu.

2023 yılının Mayıs ayına göre kredi kartı sayısında yüzde 15, banka kartı sayısında yüzde 8 ve ön ödemeli kart sayısında yüzde 21 artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 409,5 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 arttı.

KARTLI HARCAMALAR YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla Mayıs ayında yapılan toplam ödeme tutarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 103 artarak 1 trilyon 273 milyar TL'ye ulaştı.

Bu ödemelerin 1 trilyon 73 milyar TL'si kredi kartlarıyla, 176,7 milyar TL'si banka kartlarıyla ve 23,4 milyar TL'si ise ön ödemeli kartlarla gerçekleştirildi.

Borcuna af bekleyenleri sevindiren gelişme! Borcuna af bekleyenleri sevindiren gelişme!

Kredi kartıyla yapılan ödemeler önceki yıla göre yüzde 111, banka kartıyla yapılan ödemeler yüzde 64 ve ön ödemeli kartlarla yapılan ödemeler ise yüzde 129 oranında artış gösterdi.

KART LİMİTLERİNE SINIRLAMA MI GELİYOR?

Önümüzdeki günlerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartı limitlerine yönelik bir düzenleme yapması bekleniyor. Bu kapsamda, müşterilerin aylık gelirlerinin 4 ila 8 katı arasında bir limit belirlenmesi öngörülüyor.

KREDİ KARTI TAKSİT SAYISI DÜŞÜRÜLECEK Mİ?

Kredi kartını kısa süredir kullananlar için maksimum limitin aylık gelirin 4 katı, uzun süredir kart sahibi olan ve düzenli ödeme yapan müşteriler için ise maaşları ve yan gelirleri toplamının 8 katı oranında limit tahsis edilmesi planlanıyor. Ayrıca, yüksek taksitli harcamaların azaltılmasına yönelik olarak taksit sayısının düşürülmesi de gündemde.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: DÜNYA GAZETESİ