Kredi kartı kullanan vatandaşlar için BDDK'nın duyurduğu temassız ödeme limitleriyle ilgili yeni karar verildi. Detaylar haberimizde...

BDDK'nın duyurduğu karara göre; kredi kartlarındaki temassız ödeme limitinde değişikliğe gidildi.Kredi kartları ve mobil cihazlar yoluyla temassız ödeme limiti değişti. Yeni düzenlemeyle birlikte artık temassız ödemeler 750 TL'ye kadar şifresiz, bu tutar üzerindeki işlemler ise temassız ve şifreli olarak yapılabiliyor. Yeni dönem  Temmuz ayı itibariyle  başlamış oldu.

TEMMUZDA BAŞLADI

Kredi kartlarında ve bazı mobil cihazlardaki uygulamalar üzerinden kullanılan temassız ödeme için yeni bir karar alındı ve 1 Temmuz'dan itibaren uygulama başladı.

750 TL'YE KADAR ŞİFRESİZ

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) açıklamasına göre, artık temassız ödemeler 750 TL'ye kadar şifresiz, bu tutar üzerindeki işlemler ise temassız ve şifreli olarak yapılabiliyor. Bu sayede kullanıcılar artık daha yüksek tutarlı ödemeleri de çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

BKM verilerine göre, cüzdanlardaki her 5 kredi kartından 4’ü temassız özelliği taşıyor. Bu verinin alışverişlere de yansıdığı gözlemleniyor. Buna göre yüz yüze yapılan her 10 kredi kartı işleminden yaklaşık 7'si temassız olarak gerçekleşiyor.

Akaryakıtta bir indirim, bir zam! Akaryakıtta bir indirim, bir zam!

TEMASSIZ ÖDEME DAHA HIZLI

Yapılan temazsız ödemeler hızlı olmasının yanı sıra daha hijenik oluyor.Mayıs 2022 verilerine göre her 5 iş yerinin 4'ünde temassız ödeme kabul edilebiliyor.

TEMASSIZ İŞLEM ARTIYOR

Sadece kartlarla değil, mobil cihazlarla yapılan temassız işlem adedinde de artış gözlemleniyor. BKM verileri 2022 yılının ilk 5 ayında 12 milyon adet mobil temassız işlem yapıldığını, bu rakamın geçen senenin aynı dönemine göre 2 kat arttığını gösteriyor. Bu yılın başından bu yana mobil cihazlarla temassız olarak yapılan alışveriş tutarının ise 1,3 milyar TL'yi geçtiği görülüyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN