Komisyon artışlarının işletmelerin gelirlerini düşürmesi bekleniyor. Bu durumun tüm ürün ve hizmet bedellerinde zamlanmalara yol açabileceği öngörülüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), değişen ekonomi modeline paralel olarak parasal sıkılaşma politikasını kararlılıkla sürdürüyor. Politika faizlerinin artırılmasının ardından, ekonomide gerekli soğumayı sağlayabilmek için kredi kartı faizlerine yönelik de yeni adımlar atıldı. Merkez Bankası, geçtiğimiz ay aldığı kararla kredi kartı faizlerini yüzde 4.25 seviyesine yükseltmişti.

Türkiye'de yıllardır uygulanan hatalı ekonomi politikaları nedeniyle bankacılık sektöründe büyük sorunlar yaşanırken, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, yaptığı açıklamada "Bankacılıkta tarihin en sıkıntılı dönemini yaşıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

BANKALARDAN YENİ FAİZ KARARI

Aran'ın açıklamalarının ardından bankaların gelirlerini artırmak için yeni adımlar atacağı öğrenilirken, ekonomi kulislerinde konuşulanlara göre ilk hamle işletmelerin pos komisyonlarının artırılması olacak.

2023 Ekim ayında son kez yükseltilen POS komisyon oranları, işletmeler için önemli bir maliyet kalemi oluşturuyor. O dönemden bu yana TCMB'nin faiz artırımları ile politika faizinin %50'ye yükselmesi, bankaları yeni bir komisyon düzenlemesi yapmaya yönlendiriyor.

Ekonomi yönetimi, artan enflasyonla mücadelede yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. İlk aşamada özel bankalar olmak üzere tüm finans kuruluşları, Mayıs ayının son günleri itibarıyla çalışmalarını tamamlayacak ve banka veya kredi kartı ile ödeme alan tüm işletmelerin faiz oranlarında değişikliğe gidilecek.

Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? AK Partili isim son noktayı koydu Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? AK Partili isim son noktayı koydu

Ekonomistler, Türkiye'deki enflasyonda talep enflasyonunun da önemli bir rol oynadığını savunuyor. Bu nedenle, ekonomi yönetimi, kredi kartı kullanımını ve aşırı tüketimi kısıtlayarak enflasyonu düşürmeyi hedefliyor.

ARTAN KOMİSYONLARIN BEDELİ VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKACAK

Çok sayıda sektör temsilcisi, bankaların yüksek pos komisyonları alarak işletmelere haksız kazanç sağladığını ve bu durumun işletmeleri zor durumda bıraktığını savunuyor. Geçtiğimiz yıl yapılan pos komisyonu artışının ardından birçok işletme, müşterilerinden IBAN ile ödeme talep etmeye başladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmaların bir sonucu olarak IBAN ödemelerini tercih eden şirketlere cezaların artması bekleniyor. Bu durum, ödemelerini IBAN üzerinden almak zorunda kalan birçok işletmenin, pos kullanımını artırması ve buna bağlı olarak artan komisyon maliyetleriyle karşılaşması anlamına geliyor.

Bu maliyet artışı ise işletmelerin gelirlerinde düşüşe neden olabilir ve bu düşüş, işletmelerin fiyat politikalarına yansıyabilir.

Dolayısıyla, bankaların aldığı komisyon zamları sonucunda, tüketici eninde sonunda fiyat artışlarını hissedecek. Bu durum, benzer şekilde geçmiş yıllarda yaşanan fiyat artışlarına benzer bir etki yaratabilir.

kamu son haber

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy