Bankalar, TCMB Başkanı Fatih Karahan'ın kredi kartlarına yönelik kısıtlama sinyallerinin ardından hızla adım atmaya başladı.

Karahan'ın Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı'nda dile getirdiği parasal sıkılaşma adımları, kredili işlemlerde yeni sınırlamaların getirilebileceğine işaret ediyor.

TAMAMEN ASKIYA ALINACAK

Kredi kartlarına yönelik alınan bu tür önlemlerin nedeni sonradan açığa çıktı. Merkez Bankası'nın başkanlığını yapan Hafize Gaye Erkan önderliğindeki kararlarla, üst üste 8 Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz artırımı yapılarak politika faiz oranı yüzde 8.5'ten yüzde 45'e çıkarıldı. 

Evini kiraya verenler dikkat! Artık 100 bin TL cezası var Evini kiraya verenler dikkat! Artık 100 bin TL cezası var

Bu kararın vatandaşlar üzerindeki etkisinin en aza indirilmesi amacıyla kredi kartı faizlerine tavan getirildi.

Kart sahiplerinin akdi faiz oranı ve nakit avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarının, bankaların TL mevduat faizinden daha düşük olması, birçok müşterinin kar elde etmek için nakit avans çekmesine ve bu parayı doğrudan TL mevduat faizine, altın ve dövize ya da kripto paralara yatırmasına yol açmıştı.

Son gönderilen uyarı mesajında, bu yöntemi kullanan müşterilerin kredi kartı limitlerinin tamamen askıya alınacağı belirtildi.

GÖNDERİLEN MESAJ PANİK YARATTI

Normalde bankaların nakit avans ve kredi kullanımlarında uyarı ekranında görülen ibareler, bu kez kısa mesaj ve kart ekstresi ile tüm kullanıcılara iletildi.

Garanti BBVA tarafından müşterilere gönderilen mesajda, "Kredi kartınızla döviz/altın/kripto varlık alımları, vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması, makul gerekçesi olmayan transferler, nakit çekme limitini aşma için işlemler ile sistem dışına para çıkarılmasına yönelik işlemler nedeniyle kartınız kapatılabilir." ifadelerine yer verildi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.