doğa calven cemre
       
5s dikey arslan bilgi

Kredi Çekenler Dikkat! Taksit Ödemeleri…

Nakit İhtiyacı Olanlar Dikkat! 36 Ay Geri Ödemesiz Faizsiz Kredi! 21 Mayıs'ta Son
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi Çekenler Dikkat! Taksit Ödemeleri… Nakit ihtiyacı olan vatandaşların ilk tercihi bankalardan tüketici kredisi kullanmak oluyor. Çoğu zaman acil ihtiyaç nedeni ile bankada imzalanan belgeler dikkatle incelenmiyor. Bu da kişinin zaman zaman aleyhine olabiliyor.

Bankadan kredi kullanan kişinin en kötü senaroyu düşünerek kredi kullanım miktarını belirlemesi her zaman kişinin avantajı olacaktır. Kredi çekerken kullaılacak miktarın gelir ile dengeli olması gerekiyor.

MERAK KONUSU OLDU
Çalışan bir kişi kredi kullanırken aldığı maaş miktarına göre, kredi kullanabiliyor. Fakat işsiz kalınması durumunda kişinin geliri bir süre için düşebiliyor. Peki bu durumda nasıl bir yol izlemek gerekir? İşsiz kalan kişinin borç ödemesi nasıl oluyor? Kredi borçları işsizlik nedeni ile erteleniyor mu?Koronavirüs salgını nedeni ile uygulanan işten çıkarma yasağı normalleşme süreci ile birlikte sona erdi. İşten çıkarılma endişesi yaşayanlar, böyle bir durumda borçlarını nasıl ödeyebileceklerini merak ediyor.

BORÇ DONDURALABİLİYOR
Kredi çekip işsiz kaldıysanız, borcunuzu ödeyebilmek için başvurabileceğiniz yöntemler sınırlı. Böyle bir durumla karşılaştığınızda öncelikle bankanızla iletişim kurmanız gerekiyor. Bazı bankalar, böyle durumlarda belli bir süre için borcu dondurabiliyor. Fakat bu tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durum. Kredi borcunuzun bir süreliğine dondurulması isteğinizi banka kabul etmezse bunun yerine yapılandırma yapılmasını da teklif edebilirsiniz.
Kredi yapılandırması ile aylık taksit tutarını düşürerek işsiz kaldığınız süre içinde de ödeyebileceğiniz bir seviyeye indirebilirsiniz.

ÖNLEM ALMAK GEREKİYOR
Kredi borcu öderken işsiz kalma durumunda işinize yarayabilecek bir diğer yöntem işsizlik sigortası fakat işsiz kaldıktan sonra değil kalmadan önce önlem olarak yaptırmanız gerekiyor. Kredinizi çekerken ya da sonrasında işsizlik sigortası yaptırarak, işsiz kalma ihtimaline karşılık önleminizi alabilirsiniz.

KREDİ NOTU DÜŞMEZ
Küçük tutarlar ödeyerek yaptıracağınız işsizlik sigortası olası bir işsiz kalma durumunda, poliçe kapsamınıza göre kredi borcunuzu ödemeye devam eder. Siz de böylece işsiz olarak geçirdiğiniz süre boyunca hem yasal takibe girmemiş olursunuz hem de kredi notunuz düşmemiş olur.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir