Vaka ve ölü sayısında koronavirüsün merkez üssü konumuna gelen ABD'den ürküten görüntüler gelmeye devam ediyor. New York'taki toplu mezar görüntülerinden sonra şimdi de CNN, Detroit'teki Sinai-Grace Hastanesi'nde morgda yer kalmadığı için boş odalara depolanan cesetleri paylaştı.

Yeni tip koronavirüsün, ölen bir kişiden başka bir kişiye de bulaşabildiği iddia edildi.

Kişinin mart ayında enfekte olduğu belirtilen bu olayın, "ölü bir insandan kaynaklanan ilk koronavirüs vakası" olarak pandemi tarihine geçtiği aktarıldı.

Haberlerde; Ebola'nın ölülerden bulaşma özelliği olan bir virüs olduğu kaydedilirken, Kovid-19'un ise bu özelliğinin olup olmadığının henüz tam olarak belirlenemediği nbelirtildi. Haberlerde yer alan ve görüşlerine yer verilen patoloji profesörü olan Angelique Corthals, sağlık çalışanları dışında, morg ve cenaze çalışanlarının da korunması gerektiğini söyledi.

Çalışmanın yazarları, "Şu anda, Kovid-19 kontamine cesetlerin tam sayısı hakkında bir veri yok, çünkü Tayland'daki cenazelerde Kovid-19'u incelemek rutin bir uygulama değil" ifadesinde bulundu.

Yazarlar, "Enfeksiyon kontrolü ve evrensel önlemler gereklidir. Adli tıp uzmanları koruyucu elbise, eldiven, gözlük, şapka ve maske gibi koruyucu cihazlar giymek zorundadır. Ameliyathanelerde kullanılan dezenfeksiyon prosedürü patoloji / adli tıp birimlerinde de uygulanabilir" açıklamasında bulundu. 

KAYNAK: HABER7