doğa calven duru
       
5s akın bilgi

Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlananlar Dikkat! İşte Aranan Şartlar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Kısa çalışma ödeneğiyle ilgili müjdeli haber...
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlananlar Dikkat! İşte Aranan Şartlar! Türkiye, pandemi nedeniyle istihdamda yaşanacak sorunlara çözüm olarak geçen yıl 17 Nisan’da kısa çalışma ödeneğini devreye aldı. Yeniden normal hayata dönüşün başlamasıyla birlikte 30 Haziran’da sona eren kısa çalışma ödeneğinden faydalanan milyonlarca çalışana, işsizlik maaaşı alma hakkı tanındı. İşte aranan şartlar….

Koronavirüs dolayısıyla geçen yıl 17 Nisan’da başlayan işten çıkartma yasağı, 30 Haziran’da sona erdi. Yeni dönemde istihdama destekler sürerken, işsiz kalanlar için işsizlik maaşı devreye girecek. Kısa çalışma yapanlar da maaştan yararlanabilecek..

İşsizlik maaşı almak için 3 ayrı şart bulunuyor. Birincisi, işçinin kendi istek ve kusuru dışında işten çıkartılmış olması. İkincisi, çalışanın son 3 yılda 600 gün priminin bulunması ve üçüncüsü son 120 günde iş akdinin kesintiye uğramaması. İlk 2 kuralı yerine getiren çalışanların, üçüncü şartın oluşmamasından dolayı endişe etmesine gerek yok. Çünkü kısa çalışma ödeneği sırasında iş akdi kesintiye uğramıyor. Yani işten çıkartma durumu olmuyor. Prim yatırılmasa da sözleşme devam ediyor. O yüzden eğer son 3 yılda 600 gün prim varsa, son 120 gün şartı da yerine gelmiş oluyor..

30 GÜNE DİKKAT!

İşsizlik maaşı İŞKUR tarafından ödeniyor. Maaştan yararlanabilmek için çalışanın, iş sözleşmesinin iptalinden sonra 30 gün içinde İŞKUR’a başvurması gerekiyor. Başvuru 30 gün içinde yapılmadığı takdirde gecikilen her gün işsizlik maaşı sürelerinden eksiliyor. 30 günlük süre, iş akdinin feshedildiğine dair işverence yapılan bildirim tarihinde başlıyor.

10 AYLIK İMKANI

Çalışanlara, çalıştıkları süre içinde ödedikleri prim gün sayısına göre, 6 ile 10 ay arasında işsizlik maaşı ödeniyor. İşten çıkarıldığı tarihten önceki son 3 yıl içinde 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olanlara 180 gün (6 ay), 3 yıl içinde 900 gün primi ödemiş olanlara 240 gün (8 ay), 3 yıl içinde bin 80 gün prim ödemiş olanlara da 300 gün (10 ay) süreyle işsizlik maaşı ödeniyor..

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir