Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar devam ederken, kira zamlarına ilişkin son gelişmeler yeni tartışmalara yol açtı. 8 Haziran 2022'de Türk Borçlar Kanunu'na eklenen bir maddeyle kira zamlarına yüzde 25 sınırı getirilmişti.

Birçok kiracı için olumlu bir gelişme olarak değerlendirilirken, ev sahipleri içinse memnuniyetsizlik yaratmıştı. Ancak son alınan kararlarla birlikte, 1 Temmuz itibariyle yüzde 25 zam sınırı kaldırılacak.

YÜZDE 60'A VARAN ARTIŞ BEKLENİYOR

Bu durum, ev sahiplerinin kira bedellerini önemli ölçüde artırabilecekleri endişelerini beraberinde getiriyor. Uzmanlar, kira zamlarında yüzde 60'a varan artışların söz konusu olabileceğini belirtiyorlar.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira zamlarının artık Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ortalamasına göre belirleneceğini duyurdu. Bu da demek oluyor ki, kira zamları enflasyon oranlarına bağlı olarak daha yüksek olabilir.

Ayrıca, kiracıları koruma amacıyla çift kontrat uygulamalarının gündeme geldiği belirtiliyor. Bu uygulamaya göre, kiracılar kısa dönemli, genellikle 6 aylık sözleşmelerle ev sahipleriyle anlaşma yaparak yılda iki kez zamdan etkilenmekten kaçınmaya çalışabilirler.

Ancak uzmanlar, bu tür uygulamaların yasal olarak sınırlı olduğunu ve ev sahiplerinin bu durumu fırsata çevirdiğini vurguluyorlar.

Terleme sorunu varsa dikkat! Serinlemenin 3 basit yolu Terleme sorunu varsa dikkat! Serinlemenin 3 basit yolu

1 Temmuz'dan itibaren kira zamlarının TÜFE'ye göre belirlenecek olması, ev sahipleri ve kiracılar arasındaki dengeleri yeniden şekillendirecek.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER