Kiralardaki fahiş artış ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getirdi. Mahkeme salonları ev sahipleri ile kiracılar ile dolup taşarken, fahiş zamlar duyanları hayret ettirdi. Fahiş kira zamlarını engellemek için Temmuz 2023 tarihinde %25 sınırı getirilmiş ancak 2024 Temmuz’da yürürlüğü bitecek olan düzenlemenin tekrardan süresinin uzatılacağı iddia edilmişti.

Bayramdan sonra açılacak TBMM’de ele alınacak konulardan birinin de kiralar olduğu söyleniyor. Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı ve Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, kiracıları ilgilendiren bir paylaşım yaptı.

KİRALARDAKİ YÜZDE 25 SINIRI KALKIYOR MU?

Babuşcu, bayramda sonra mesaiye başlayacak Meclis’te gelecek düzenlemeleri tek tek aktardı. Babuşcu paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"TBMM gündemine gelecek 5 yeni düzenleme şöyle:

1. Kripto para yasası Meclis'teki ilk görüşülecek yasal düzenlemelerden biri olacak.

Sigaraya rekor zam! O tarihten itibaren geçerli olacak Sigaraya rekor zam! O tarihten itibaren geçerli olacak

2. Meclis'te enerji ve turist rehberliği alanlarında iki yasa teklifi masada olacak.

3. Vergi istisnaları ve indirim oranları masaya yatırılacak.

4. Yüzde 25 kira artışı sınırının kaldırılması değerlendirilecek.

5. Kayıtdışılıkla mücadele kapsamında bundan sonraki tüm kira sözleşmelerinin e-Devlet üzerine taşınması masada bulunuyor."

Babuşcu’nun paylaşımındaki en dikkat çekici nokta “Yüzde 25 kira artışı sınırın kaldırılması değerlendirilecek” cümlesi oldu. Babuşcu’nun paylaşımına fahiş kiralardan bıkan ve ev sahipleri ile karşı karşıya olan onlarca vatandaş yorum yağdırdı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Ayşe Çolak