Türkiye'de kiracılık sorunu günlük hayatta önemli bir yer tutuyor. Ev sahipleri ile kiracılar arasında birçok konuda anlaşmazlık yaşanabilirken son yıllarda bu sorun ne yüksek seviyesine çıktı. Özellikle kira zammı konusunda çıkan krizler nedeniyle geçtiğimiz yıllarda hükümet yüzde 25 zam sınırlaması getirdi.

Söz konusu uygulama 1 Temmuz 2024 itibariyle sona erecekken başka sorunlarda ev sahibi ve kiracılar arasında yaşanmaya devam ediyor. Bu konulardan biri ise evdeki masraflar konusu olarak öne çıkıyor.

Kiracılar, özellikle ev sahipleri tarafından evde meydana gelen masraflar konusunda tacize uğrayabiliyorlar ve bu durum karşısında yasal haklarını bilmeleri büyük önem taşıyor.

Ev sahipleri, evlerini kiraya verirken genellikle evlerini boyatıp kiracıya öyle teslim ediyorlar. Ancak kiracı, birkaç yıl sonra evden ayrılmak istediğinde ev sahibi tarafından evi boyatma veya boya masrafını ödeme zorunluluğuyla karşı karşıya kalıyor.

Ev sahipleri bu durumu bir hakları olarak ileri sürse de, ilgili yasalara göre ev sahibi genelde evin boya masrafını kiracıdan talep edemez. Kiracının, normal yıpranma dışında boya masrafından sorumlu tutulması mümkün değildir.

Kira sözleşmesinde evin boyalı olarak teslim edilmesi gerektiği belirtilse bile, bu durum yasal olarak kiracıyı eskiyen boyanın masrafından sorumlu tutmaz.

Sadece kiracının boya üzerinde zarar verdiği durumlarda, örneğin hor kullanma veya kasıtlı hasar varsa, kiracı boya masrafından sorumlu tutulabilir.

Sürücüler bayram edecek: Trafik cezası bu yöntemle sona eriyor Sürücüler bayram edecek: Trafik cezası bu yöntemle sona eriyor

Özetle, kiracılar ev sahiplerinin baskılarına boyun eğmek zorunda değiller. Yasal haklarını bilmeleri ve gerektiğinde bu haklarını savunmaları önemlidir. Bu sayede, kiracılar gereksiz masraflardan korunabilir ve adil bir şekilde kira ilişkilerini sürdürebilirler.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: kamu son haber