14 Şubat tarihli Cumhurbaşkanı kararına göre deprem bölgeleri için belirli kurumlara teslim edilen prefabrik ve konteynerler için KDV oranı yıl sonuna kadar yüzde 1 olmuştu. Bu kapsam genişletildi ve dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Alınan karara göre, prefabrik ve konteyner teslimlerinde deprem bölgesi ve kurum sınırlaması kaldırıldı. Yani yıl sonuna kadar tüm prefabrik ve konteyner teslimlerinde KDV yüzde 18’den yüzde 1’e çekildi.

Alınan kararla ayrıca depremzedeler, kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhane ve sosyal tesislerde konaklama ve yemek hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak. Deprem bölgelerindeki orman köylüleri ve kooperatiflerin kredi taksitleri de 31 Temmuz’a kadar ertelenecek. Erteleme işlemi başvuru şartı aranmadan yapılacak. Erteleme süresince de bir faiz tahakkuk ettirilmeyecek.

YAPILANDIRMADA KOLAYLIK

Malatya'da korkutan deprem! Malatya'da korkutan deprem!

Vergi borçlarını kapsayan Kasım 2020 tarihli yapılandırmadan yararlananların taksit ödeme süresi de uzatıldı. Taksitler, mücbir sebep halinin sona erdiği 31 Temmuz’u izleyen ayda başlayacak. Ticaret Bakanlığı, afet dönemlerinde perakende ticaret için belirlenen taksit sürelerini geçici olarak değiştirebilecek.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.