doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Karşılıksız Aşktan Kurtulun!

Karşılıksız-Aşktan-Kurtulun!
Daha Fazla Göster

Karşılıksız Aşktan Kurtulun! Aşk denilen duyguyu her zaman karşılıklı yaşayacak kadar şanslı olunmayabilir .Bazen bir kişiye karşı çok güçlü romantik bir yakınlık hissederiz. Ancak bu duygu bizde böylesine güçlüyken karşımızdaki kişi bizimle aynı şekilde hissetmez. Bu durum, karşılıksız aşk olarak adlandırılır.

Tek yönlü bu deneyim, aşık olan kişi için sadece üzüntü verici bir durum değildir. Kişi derin bir keder ve bazen utanma hissini de yaşayabilir.

Aşık olduğunuz kişi söz konusu olduğunda, duygular çok yoğun yaşandığı için, karşınızdakinin her davranışını kendinizle ilişkilendirerek, onun da sizin için aynı şeyleri hissettiği varsayımına kapılabilirsiniz.

Karşınızdaki kişinin davranışları ile size karışık mesajlar verdiğini düşünebilirsiniz. Bu noktada acaba aşkım karşılıksız mı diye sormak için belli bazı belirtileri göz önüne almalısınız.

GERÇEK DIŞI MÜKEMMELLİK

Karşılıksız aşkta, aşık olan kişi, karşısındaki kişiyi neredeyse mükemmel bulur. Onun hiçbir kusuru olmadığına inanır.

Hatalı bir nokta ile karşılaştığında bunu açıklamak için birçok bahaneyi kolayca yaratır. Ancak sağlıklı ve karşılıklı bir ilişki söz konusu olduğunda, kişiler birbirilerini sevmekle birlikte, zayıflıklarını, kusurlarını ve eksiklerini de görürler.

Eşlerini, sevgililerini bu noktaları ile birlikte kabul eder, birbirilerine hata yapma şansı tanırlar.

KARŞILIKSIZ AŞK NASIL ANLAŞILIR?

Aşık olduğunuz kişi ile iletişim kurmak için ilk adımı her zaman kim atıyor?
Karşınızdaki kişinin gününün nasıl geçtiğini, hayatında neler olup bittiğini öğrenmek için arayan, soran kişi siz misiniz?
Düzgün ve karşılıklı bir ilişkide ilk adımı her zaman aynı kişi atmaz. Her iki taraf da birbiri ile iletişim kurmaya ve paylaşım yapmaya istekli olur. İletişimi kurmak tek tarafın sorumluluğu değildir. Eğer sürekli ilk adımı atan sizseniz, siz iletişim kurmadığınızda karşı taraf uzun bir süre geçse de sizi aramıyor ise aşkınız karşılıksız olabilir.

FİZİKSEL TEMAS

Aşık insanların genel isteği, karşısındaki kişiye fiziksel olarak da temas etmektir.

Kişi aşık olduğu kişiyi öpmek, elini tutmak ya da sarılmak ister. Karşılıklı bir aşk söz konusu olduğunda her iki taraf da, ilgisini elini tutarak, sarılarak göstermek ister. Eğer aşık olduğunuz kişiyle fiziksel teması kurmak için ilk adımı atan kişi hep siz oluyorsanız ya da fiziksel temas söz konusu olduğunda karşınızdaki kişi tarafından reddediliyorsanız muhtemelen aşık olduğunuz kişi sizinle aynı hisleri taşımıyordur.

İLGİSİ SİZDE DEĞİLDİR

Bizler aşık olduğumuz kişi ile ortak deneyimler yaşar, sorular sorar ve birbirimizi tanımaya gayret ederiz. Ancak karşılıksız ilişkide kişi tek yönlü bir duygusal çaba içindedir. Karşısındakine sürekli sorular sorar, onu tanımaya, anlamaya çalışır.

Sohbetleri o başlatır, buluşmalar onun ısrarı ile gerçekleşir. Ancak bu duygu ve davranışlar asla karşı taraftan gelmez.

Karşı taraf, kendisine aşık kişinin, isteklerini, hayallerini ve ilgi alanlarını öğrenmek için herhangi bir efor harcamaz. Anlamlı ve duygu dolu bir konuşmayı başlatmaz.

KARŞILIKSIZ AŞK NASIL KARŞILIK GÖRÜR?

Biliyorsunuz, zorla sevgi olmaz ancak karşılıksız aşkınız için mücadele edebilirsiniz. Bunun için kendi karakterinizi korumaya, sınırlarınızı bilirken kendi çizgilerinizi de koymayı unutmamalısınız.

Her ilişkinin dinamiği ayrıdır ancak iyi bir gözlemci olur ve duygularınızla değil mantığınızla hareket etmeyi başarırsanız bir çok şeyi değiştirebilirisiniz.

KARŞILIKSIZ AŞK NASIL GERİDE BIRAKILIR?

Aşk karmaşık ve yoğun bir duygu durumudur. Kişinin karşılıksız bir aşk yaşadığını kabul etmesi gibi bu durumla baş etmesi ve hayatına devam etmesi de uzun süre alabilir. Bu süreci kolaylaştırmak için aşağıda bulacağınız öneriler işinize yarayabilir.

Yaşadığınız kederi kabullenin:

Reddedilmek, aşkımıza karşılık bulamamak hepimizde derin yaralar açar. Bu büyük kederi taşımak zor geldiğinden, bazen yola devam edebilmek için duygularımızı bastırmaya çalışabiliriz. Ancak sağlıklı bir şekilde hayatımıza devam edebilmemiz için öncelikle kederimizi kabullenmemiz ve bunu yaşamak için kendimize zaman tanımamız gerekir. Bu süreçte en önemli olan şey, aşkın farklı bir durum olduğunu bilmek ve reddedilmenin bizi eksik ya da kötü yapmadığını anlamaktır.

Kendinize yatırım yapın:

Karşılıksız bir aşkın ardından kişi kendini enerjisiz hissedebilir. Bu enerjiyi yeniden kazanmak, sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmek için önemlidir. Enerjinizi yeniden kazanmak için yapabileceğiniz en güzel şey kendinize yatırım yapmak, ilgi alanlarınıza, hobilerinize ve kişisel hedeflerinize yönelerek bu alanda efor harcamaktır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir