doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Karamollaoğlu’dan ‘FİYAT’ Tepkisi ‘Yapmayın Yahu!’

Karamollaoğlu'dan FİYAT Tepkisi 'Yapmayın Yahu!'
Daha Fazla Göster

Karamollaoğlu’dan ‘FİYAT’ Tepkisi ‘Yapmayın Yahu!’ Samsun’da konuşan Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu, dünyadaki fındık üretiminin yüzde 75’ini Türkiye’nin gerçekleştirmesine rağmen fıyatın alıcılar tarafından belirlenmesine ‘Yapmayın yahu” diyerek tepki gösterdi

saadet partisi genel baskani karamollaoglu sa 2 14406214 o Samsun

Samsun’da partisinin 7. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, dünyadaki fındık üretiminin yüzde 75’ini Türkiye’nin gerçekleştirmesine rağmen fındık piyasasının kontrol edilemediğini söyledi.

ALICI BELİRLİYOR
Partisinin Samsun’da gerçekleştirilen 7. Olağan Genel Kurulu’na katılan Genel Başkan Karamollaoğlu, Samsun’da fındık, tütün ve şeker pancarının önemli bir yere sahip olduğunu ancak gereken değerin verilmediğini çiftçinin mağdur olduğunu söyledi. Karamollaoğlu, “Dünya fındık ihtiyacının, yüzde 75’ini Türkiye karşılıyor. Peki fiyatı kim belirliyor? Fındık alıcıları belirliyor. Yapmayın yahu! Erbakan Hocamız fındığa yüzde 250 zam vermişti. Fındık ticaretiyle uğraşanlar, ‘bizi batıracak’ dediler. Ama bizim ihracat gelirimiz arttı ve fındık üreticisi, ilk defa derin bir nefes aldı. Ama Samsun sigarası çocukluğumuzdan beri, meşhurdu. Şimdi var mı? Yok. Çünkü bizim sigara fabrikalarımızın hepsi satıldı. Amerikalılar bu fabrikaları aldıkları zaman yerli tütünü en alt seviyeye getirdi” dedi.

ŞEKER PANCARI STRATEJİK BİR ÜRÜN
Şeker pancarı ve şeker konusunun Samsun dahil tüm Türkiye’yi ilgilendirdiğini ifade eden Karamollaoğlu, “Maalesef biz tüm şeker fabrikalarını özelleştirme yoluna girdik. Birkaç tanesi hayatta kaldı. Halbuki pancar özellikle çiftçinin, en iyi ve önemli gelir kaynaklarından birisi. Ayrıca şekerle birlikte küspe de üreterek besiciliği de desteklemiş oluyoruz. Pancar stratejik bir üründür. Maalesef, bu üçü de son 20 senenin içinde başaşağı indi ve istediğimiz neticeleri bize vermiyor. Çiftçimiz mağdur. Samsun’da olduğumuz için bunları söyledim ama Türkiye’mizin birçok yerinde devlet tarafından kurulmuş olan sanayi tesisleri yıkıldı, satıldı ve tarihe gömüldü” diye konuştu.

SAMSUN’DA YENİ BİR DÖNEM
Genel Kurul’a tek liste girerek yeniden başkanlığa seçilen SP Samsun İl Başkanı Salih Şen ise bir hizmet hareketi olduklarını belirterek, “Ülkemizin içinde bulunduğu kutuplaşma zemininden eğer bir nebze olsun toplumu uzaklaştırabilirsek, dostluk ve kardeşliği bu şehirde tesis edebilirsek, aldığımız görevin bir kısmını da yerine getirmiş olacağız. Allah razı olsun Genel Başkanımıza bir toplantısı öncesi telefon açtım. Fındıkçıların problemi var dedim o günkü konuşmasında yer verdi. “Biyokütle enerji santrali sıkıntımız var” dedik. Hemen onu gündeme taşıdı. Biz kendi cebimizden kendi paramızdan kendi imkanlarımızla çalışmalarımızı yapıyoruz. Bizim partimizin misyonu bu. Çalışmalarımıza devam edeceğiz. Samsun’da yeni bir dönemi başlatacağız.” dedi.

MİLLET İTTİFAKI YALNIZ BIRAKMADI
Genel Kurul’a ayrıca Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, İYİ Parti İl Başkanlığı temsilcileri ve partililer katıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir