Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) verilerine göre Türkiye’de toplam 551 adet mavi bayraklı plaj bulunuyor. Türkiye mavi bayraklı plaj sayısında İspanya ve Yunanistan’ın ardından 3. sırada yer alıyor. Temiz ve güvenilir plaj anlamına gelen mavi bayraklı plaj sayısında Karadeniz’de 1. sırada yer alan Samsun, 13 mavi bayraklı plajı ile yerli ve yabancı turistleri bu yaz sezonunda sahillerinde ağırlamayı bekliyor.

SAMSUN, KARADENİZ'DE 1. SIRADA

551 mavi bayraklı plajı bulunan Türkiye’de en çok mavi bayraklı plaj 231 ile Antalya’da bulunuyor. Antalya’yı mavi bayraklı plaj sayısında 110 plaj ile Muğla, 63 plaj ile İzmir, 46 plaj ile Balıkesir, 35 plaj ile Aydın, 13 plaj ile de Samsun takip ediyor. Samsun Türkiye’de en çok mavi bayraklı plaja sahip olan 6. il olarak dikkat çekerken, Karadeniz’de ise 1. sıraya yerleşti. Mavi bayraklı plaj sayısında Samsun’u Çanakkale (12 plaj), Mersin (11 plaj), Kocaeli (9 plaj), Bartın (3 plaj), Bursa (2 plaj) (Düzce 1 plaj) , İstanbul (1 plaj), Ordu (2 plaj), Sakarya (1 plaj), Kırklareli (1 plaj) ve Van (1 plaj) takip etti.

SAMSUN'DAKİ MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR

Samsun’daki mavi bayraklı plajların 11’i Atakum, 2’si ise Terme ilçesinde yer alıyor. Samsun’daki mavi bayraklı plajlardan Palmiye Plajı, Golf Plajı, Omtel Plajı, Körfez Plajı, İnci Plajı, İncesu Plajı, Denizevleri Plajı, Dantel Plajı, Nazar Plajı, Denizkızı Plajı ve Gençlik Plajı Atakum ilçesinde; Miliç Çevre Eğitim Plajı ile Karavan Kampı Plajı ise Terme ilçesinde bulunuyor.

Ayrıca Türkiye karasularında Türk bandıralı 23 mavi bayraklı marina, 10 mavi bayraklı yat ve 14 mavi bayraklı turizm teknesi yer alıyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Samsun'da uyuşturucu tacirlerine ceza yağdı! Samsun'da uyuşturucu tacirlerine ceza yağdı!