doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Karadeniz’de Keşfedilen Gaz Ne Zaman Vatandaşın Kullanımına Sunulacak?

karadenizde-kullanilan-gaz-ne-zaman-vatandasin-kullanimina-sunulacak
Daha Fazla Göster

Karadeniz’de Keşfedilen Gaz Ne Zaman Vatandaşın Kullanımına Sunulacak? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz için ilk borunun 2022 ortalarında serileceğini belirterek, “2023’te gazın ilk fazını sisteme vereceğiz” dedi.

Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın ne zaman kullanıma gireceği merak konusu. Konu hakkında bir açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, vatandaşın merak ettiği konuya açıklık getirdi.

“169 KİLOMETRE BORU HATTI KURULACAK”

Karadeniz tabanına ilk borunun 2022 ortalarında serileceğini söyleyen Bakan Dönmez, “Karadeniz gazı için169 kilometre boru hattı kurulacak” dedi.

“2023’TE İLK FAZI SİSTEME VERECEĞİZ”

Gazın ne zaman kullanıma sunulacağı konusunda da açıklamalarda bulunan Dönmez, “Yerli doğalgazda hedef belli, 2023’te gazın ilk fazını sisteme vereceğiz” diye konuştu.

TOPLAM GAZ KEŞFİ 540 MİLYAR METREKÜP

21 Ağustos 2020’de Sakarya Gaz Sahası’nda (Tuna-1) 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulunmuştu. 17 Ekim 2020’de ise 85 milyar metreküp daha gaz bulunmuştu. Son olarak ise 135 milyar metreküplük keşifle birlikte toplam rezerv 540 milyar metreküpe yükseldi.

TÜRKİYE’NİN 12 YILLIK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Türkiye’nin yıllık ortalama doğal gaz tüketiminin 40-45 milyar metreküp biliniyor. Bu doğrultuda 540 milyar metreküplük yeni rezervi Türkiye’nin 12 yıllık ihtiyacına denk geldiği belirtiliyor.

GÜNCEL HABERLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir