Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 10 ili yıkan ve Samsun'da da şiddetli şekilde hissedilen depremlerin ardından Kuzey Anadolu Fay Hattı(KAF)'nın nerede olduğu merak konusu oldu. Peki, Karadeniz fay hattı aktif mi? Kuzey Anadolu Fay Hattı aktif mi, nerede? İşte detaylar haberimizde...

turkiye-deprem-riski-haritasi-902

KUZEY ANADOLU FAY HATTI AKTİF Mİ?

Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF), dünyanın en hızlı hareket eden ve en aktif sağ-yanal atımlı faylarından biridir.

KAF sistemi, Anadolu Levhası'nın, güneyde Arap Levhası (yılda 25 mm'leri bulan hızlı sıkıştırma hareketi ile) ve kuzeyde (neredeyse hiç hareket etmeyen) Avrasya Levhası'nın arasında kalması ve bu sebeple batıya doğru açılma şeklinde hızla hareket etmesi sebebiyle yüksek sismik aktivite göstermektedir.

KAF, 1100 km uzunluğunda sağ yönlü ve doğrultu atımlı aktif fay hattıdır. Yaklaşık olarak Van Gölü'nden Saros Körfezi'ne kadar tüm kuzey Anadolu'yu keser. Tek bir faydan oluşmaz, pek çok parçadan oluşan fay zonudur. Fay hattında, parçalanmış-ezilmiş kayaçlar, soğuk ve sıcak su kaynakları, gölcükler, traverten oluşumları, genç volkan konilerine rastlanır.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta Kanal S'de yanıtladı: Milletvekili aday listeleri ortak mı olacak? İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta Kanal S'de yanıtladı: Milletvekili aday listeleri ortak mı olacak?

Fayın bazı kısımları depremler sırasında 0,5-1,5 m düşey, 1,5-4,3 m yatay atımlar yapmıştır. Genç Kuvaterner zamanından itibaren 800–1000 m yatay atım yaptığı ötelenen genç vadi yataklarından tespit edilmiştir.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLER