banner1365

banner1345

Similium ile biyolojik mücadele başarılı geçti

banner1357

Karabük Belediyesi’nin yaz aylarında sürdürdüğü larva ilaçlaması sayesinde vatandaşlar rahat bir yaz ayı geçirdi.Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan saha çalışmaları ve bilimsel çalışmalar sonucunda yaz aylarında...

KARABÜK 06.09.2018, 15:41
Similium ile biyolojik mücadele başarılı geçti
banner1353

Karabük Belediyesi’nin yaz aylarında sürdürdüğü larva ilaçlaması sayesinde vatandaşlar rahat bir yaz ayı geçirdi.

Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan saha çalışmaları ve bilimsel çalışmalar sonucunda yaz aylarında en çok problem yaratan similium türü sinekler olduğu tespit edilerek, üreme alanı olan kanallar, rögarlar, aktif ve pasif yeşil alanlar, bataklık, sulak alanlar ve derelerde yoğun bir şekilde ilaçlama programı yapıldı.

Biyolojik mücadelede dünya üzerinde Similium mücadele programlarında kullanılan tek ürün olan, çevreye herhangi bir zararı olmayan sadece hedef Similium türü üzerinde etkili, aktif maddesi Avrupa Birliği Biyosidal direktifinde onaylı ilaç kullanıldı.

Karabük Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerinin havaların ısınmasıyla birlikte üremeye başlayan larva ve yumurtaların canlanmasını önlemek amacıyla yaz aylarında başlattığı çevresel ilaçlama hizmeti sayesinde vatandaşlar yaz aylarını rahat bir şekilde geçirmiş oldu. Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, “Yapılan ilaçlama çalışmaları sonucunda bu alanda halkımızın şikâyetleri asgari düzeyde olmuş, Similium ile biyolojik mücadele başarılı geçmiştir. Bundan sonraki yıllarda da bu faaliyetler, daha da geliştirilerek devam edecektir. Veteriner İşleri Müdürlüğümüzün program dahilinde haşere ve sineklere karşı mücadelesi devam etmektedir ” ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:20
Güneş 06:45
Öğle 12:24
İkindi 15:23
Akşam 17:54
Yatsı 19:13