Samsun Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Meclis Grup Başkanvekili Dr. Ayhan Ayvaz, son olarak İlçe Transfer Merkezi'nin imar planın da iptal edildiğini fakat bununla ilgili bir girişimde bulunulmadığını belirterek, "Mahkeme kararlarını uygulamayan hukuksuz belediye olduk" diyerek tepkisini dile getirdi ve Başkan Mustafa Demir'i yargı kararlarına uymaya davet etti. 

FATURASINI HALK ÖDER

Havza İlçe Emniyet Müdürlüğünde seçim hazırlıkları Havza İlçe Emniyet Müdürlüğünde seçim hazırlıkları

Ayvaz, İlçe Transfer Merkezinin imar planının 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesiyle ilgili, "Mahkeme kararlarını uygulamayan hukuksuz belediye olduk. Bir an önce yargı kararlarına uymalı ve hukuk devleti olmanın gereğini yapmalıyız. Özellikle de mahkemelerin verdikleri yürütmeyi durdurma kararları derhal uygulanmalı, mahkeme kesin olarak sonuçlanmadan çalışma yapılmamalı.Daha önemli bir konu ise, mahkemelerin verdiği iptal ve yürütmeyi durdurma kararlarını engellemek için planlama ve uygulamalarda yapılan basit değişikliklerle sanki bir başka plan ya da uygulama gibi gösterilmeye çalışılması, bu da mahkeme kararlarını yok sayma girişimidir. Sonuçları da Samsun halkına fatura çıkarır. Örneğin; İlçe Transfer Merkezi'nin imar planı 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Burası için yürütmeyi durdurma kararı da verilmişti ancak farklı uygulama ve formüllerle inşaata devam edildi ve tamamlandı" dedi.

YIKILACAK MI, HUKUSUZ OLARAK DEVAM MI EDECEK?

Kimsenin kendisini yargıdan ve hukuktan üstün görmemesi gerektiğini ifade eden Ayvaz şunları söyledi: "Herkes kendi yargısını oluştursa sonuçları hepimiz için ağır olur. Son yaşadığımız felaketten de ders almadıysak daha ne olması lazım? Şimdi mahkeme iptal kararı verdi. Peki, bu kadar yapılan yatırım, harcanan paralar ne olacak? Yıkarsanız hukuk tanımazlığınız yüzünden halkın parasını boşa harcamış olacaksınız. Yıkmazsanız yargı kararlarına karşı gelerek hukuksuzluğu tanımış ve uygulamış olacaksınız. Bunun bedelini Samsunlulara ödetmeye hakkınız yok. Samsun'u ve Samsun Büyükşehir Belediyesi'ni bu duruma düşürmeye kimsenin hakkı yoktur. Bir an önce ve derhal yargının tüm yürütmeyi durdurma ve iptal kararları uygulanmalı, her şey hukuka uygun olarak yapılmalıdır."

BÜROKRATLARA VE MECLİS ÜYELERİNE UYARI

Dr. Ayhan Ayvaz konu ile ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve meclis üyelerini de uyararak sözlerini şöyle tamamladı: "Yapılan her uygulamadan bürokratlar, alınan kararlardan meclis üyeleri sorumludur. Ben buradan hem bürokratlara, hem de meclis üyesi arkadaşlarıma uyarıda bulunmak istiyorum. Eğer yargı kararlarına uyulmazsa, hukuk ve mevzuat dışı işlemler yapılır ve bu kararların hayata geçirilmesi için oy verilirse, hem oy verenler, hem de yargı kararlarını uygulamayan ve mevzuata aykırı hareket eden bürokratlar sorumludur. Ben belediyede hukuksuz uygulamalarla ilgili suç duyurunda bulunacağım."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.