İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, samsun’un Kavak İlçesi’nde Şahin Dağları’nda maden aramak için ormanlık alanların talan edilmesine tepki göstererek, "Sahip çıkmalıyız, buralar bize emanet" dedi. 

ŞAHİN DAĞLARI KORUNMALI

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Yaşar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapmış olduğu konuşmada ormanlık alanların milli servet niteliğinde olduğunu vurguladı. Yaşar, Samsun’un Kavak İlçesi’nde Şahin Dağları’nda altın aramak için gerçekleştirilen orman katliamına da işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geçen hafta Uludağ Milli Parkı’nın bir kısmının imara açılmasını konuştuk ve ne kadar yanlış olduğunu ifade ettik. Bugün benzer bir durumu biz Kavak'ta yaşıyoruz. Kavak'ta, Şahin Dağları'nda altın arıyoruz.  Şahin Dağları Doğu Karadeniz'e paralel, gerçekten doğa harikası yerlerden birisi konumundadır. Her turistin ilgisini çekecek niteliktedir.  Buna rağmen altın aramak ve sondaj yapmak için bile katlettiğimiz ağaçların hakikaten burada fotoğraflarını göstersek içiniz sızlar. Burada, madene ulaşmak için ormanı katlederek, oradaki endemik yapıyı yok ediyorlar. Türkiye’nin neresinde olursa olsun, bu tip alanlara sahip çıkılmalıdır. 

YERİN ÜSTÜ ALTINDAN DEĞERLİ

Ormanlık alanlar, bizden sonraki nesillere devredilmek üzere bizlere emanet edilmiş milli varlıklardır.  Tabii, siz ağaç bayramlarında binlerce ağaç diktiğinizi ifade ediyorsunuz. Özellikle 21 milyon hektar olan ağaç varlığımızı 24 milyon hektara çıkarıldığını bahsediyorsunuz. Ama gerçekte milletimiz bunları görmekte zorluk çekmektedir. Milletimizin gördükleri, yalnızca altın aramak için talan edilen Şahin Dağları, Ünye maden sahası, Kaz Dağları ve söndürülemediği için günlerce yanan ormanlık alanlardır. Özellikle maden sahalarında, Ünye ve Kaz Dağları'ndaki fotoğrafları sizler de bizler gibi görüyorsunuz. Mutlaka hepiniz bu durumdan rahatsız oluyorsunuzdur. Bundan eminim. Ama bir şey yapmıyorsunuz. Bütün bunlara rağmen, bizler yerin üstünün altından daha değerli olduğunu ve orman varlıklarımızı korumamız gerektiğini buradan söylemeye devam edeceğiz.” 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.