İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar ve CHP İl Başkanı Fatih Türkel, "Dezenformasyonla mücadele düzenlemesi" olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşmasına tepki göstererek, yasanın Cumhuriyet tarihinin en büyük sansür yasası olduğunu iddia etti.

"TÜRKİYE'YE ZARAR VERECEK"

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Yaşar, yasanın Türkiye’ye zarar vereceğini ne sürerek, "AK Parti iktidara gelirken yoksullukla mücadele edeceklerini, yolsuzlukla mücadele edeceklerini, yasaklarla mücadele edeceklerini söyleyerek yola çıkmışlardı. Bugün çıkarmaya çalıştığınız kanun teklifi maalesef Cumhuriyet tarihinin en büyük sansür yasalarından birisidir” dedi. 

"BASIN SUSTURULACAK"

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel ise yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:  "Ülkemizde demokrasinin, hukukun, eşitliğin ve özgürlüğün yeniden tesis edileceği 2023 seçimleri yaklaşırken; demokratik muhalefeti, basını, sivil toplumu ve halkı susturmaya yönelik yeni bir girişimle daha karşı karşıyayız. Bu sansür yasasının, seçimlere en fazla 8 ay kaldığı bir dönemde Meclis’te yasalaştırılmak istenmesi, seçimler yaklaştıkça iktidarını kaybedeceğini anlayan Saray’ın içinde bulunduğu korku boyutunu göstermektedir. İktidarın, 40 maddelik bu yasa teklifiyle, başta düşünce ve ifade özgürlüğü olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin, gazeteciliğin ve basın özgürlüğünün altına son bir dinamit daha koymak istediği açıktır."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.