Dünya genelinde nadir görülen bir durum olan isim değişikliği genellikle tarihi, kültürel, veya siyasi faktörlere dayanır. İşte aralarında Türkiye'nin de olduğu 5 ülke, farklı zamanlarda ve farklı sebeplerle ismini değiştirdi. İşte, detaylar...

KUZEY MAKEDONYA

Yunanistan ile sınır komşusu olan bu Avrupa ülkesi, 2004 yılında adını Makedonya Cumhuriyeti'nden Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirdi. 

TÜRKİYE

Türkiye'nin İngilizce yazımı olan Turkey, aynı zamanda hindi anlamına geliyordu. Bu durum yazışmalarda ve resmî süreçlerde sorun yaratıyordu. Ayrıca Türkiye isminin, ülkenin kültür ve değerlerini daha iyi yansıttığı düşünüldü. 2022 itibarıyla ülkenin resmî ismi Türkiye oldu.

ÇEKYA

Çek Cumhuriyeti adını Çekya olarak değiştirdi. Birleşmiş Milletler 2016 yılında isim değişikliğini kabul etse de hâlâ çok iyi bilinmiyor.

HOLLANDA

Holland ve Netherlands kelimelerinin ikisi de Hollanda anlamına gelse de hükümet 2020 yılında Holland ismini veda etti çünkü bu isim sadece ülkenin bir kısmını kapsıyordu. Ülkenin tamamını ifade eden "Netherlands" ismi kullanılmaya başlandı.

ESVATİNİ KRALLIĞI

2018 yılında Svaziland Kralı tarafından Esvatini Krallığı olarak değiştirdi. Bu değişiklik, ülkenin yerel ismini kullanmayı ve bağımsızlığını vurgulamayı amaçlayarak gerçekleşti.

HİNDİSTAN

Asgari ücret zammındaki büyük oyun ortaya çıktı! Çarpıcı sözler Asgari ücret zammındaki büyük oyun ortaya çıktı! Çarpıcı sözler

Alınan yeni kararla birlikte ülkenin yeni ismi artık Bharat oldu. Bu isimse köken olarak aslında Hindistan isminin Hintçe yazımındaki Bhārat Gaṇarājya‘dan gelme. Ülkenin yeni ismi ilk kez resmi olarak bugün G20 zirvesinde kullanıldı. Artık gündelik dilde Hindistan olarak bahsetsek de ülkenin adı resmi olarak Bharat.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.