Vergiden kaçmak isteyen işletmeler, düşük KDV’li olan ürünlerinin üzerinden fiş keserek usulsüzlük yapıyor. Bunun farkında olan Bakanlık, kayıt dışı ekonomik faaliyetlere karşı adımını attı. Denetimlerin artırılacağının duyurusu yapıldı.

Vatandaşlar da Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın denetim sürecine vatandaşlar da dahil edildi. Vatandaşların üzerine düşen vergi kısmı ise KDV’den kaçıran işletmeleri ihbar etmek olarak belirlendi. Bakanlık, işletme ihbarında bulunan vatandaşlara para vereceği bir ödenek belirledi.

İŞLETMELERİN OYUNU BOZULACAK

 Bakanlık, vergi kaçıran işletmeler için vatandaşlara ödeme yapmayı kararlaştırdı. İşletmeler, KDV’si düşük ürünler üzerinden pahalı ürünlerine fiş keserek daha az vergi ödemesi gerçekleştiren işletmelerden çıkan kaçaklar, toplam olarak hazinede büyük bir deliğin açılmasına neden oluyor. Bakanlık da bu sebeple harekete geçme kararı aldı ve denetimlerini sıklaştırdı. Öte yandan vergi kaçakçılığıyla mücadele etmek için yeni uygulamalarını da başlattı ve vatandaşlar için ihbarda ödeme sistemi geliştirdi.

İHBAR EDEN VATANDAŞA İKİ AŞAMALI İKRAMİYE ÖDENECEK

Vergi kaçakçılığı artmışken, vergiden kaçıran ve kayba neden olan işletmeleri bildiren vatandaşlara için ihbar ikramiyesi ödenecek. Yapılacak ödemelerin detayları da ortaya çıktı. İhbar eden vatandaşların alacağı ikramiye, vergi ve vergi ziyai cezasının yüzde 10’u üzerinden hesaplanacak; bir kısmı ihbar eden kişiye nakit şekilde ödenecek, tutarın geri kalan kısmı vergi kaçağından tahsil edilen miktarla birlikte verilecek.

Kurban Bayramı'nda bankalar açık mı? Kurban Bayramı tatilinde bankalar çalışıyor mu? Kurban Bayramı'nda bankalar açık mı? Kurban Bayramı tatilinde bankalar çalışıyor mu?

kamu son haber

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Rahşan Çelik