Son dönemde sıkı para politikalarının etkileri daha belirgin hale geldi. Artan faiz oranları ve kredi kartı taksit işlemlerine getirilen kısıtlamalar, tüketicileri zorlarken, esnaf da yüksek komisyon ücretlerinden şikayetçi. Nakit parası olmayan bireyler için kredi kartı kullanımının zorlaşması, esnafın IBAN'a havale yöntemine yönelmesine yol açtı.

Ancak, bu durum vergi kaçakçılığı, komisyon ödenmemesi, fatura kesilmemesi ve müşteriden ekstra hesap ücreti alınması gibi sorunlara neden olduğu için, bakanlık bu konuda ciddi önlemler almaya başladı.

İŞLETMELER KOMİSYONDAN KAÇINIYOR

Ekonomik koşullar esnafı da derinden etkiliyor. Kar marjlarının düşmesi ve POS cihazlarının maliyetlerinin artması, esnafı IBAN ile ödeme yöntemine yöneltti. Bu nedenle bazı işletmeler, kredi kartı komisyonlarından kaçınmak amacıyla IBAN ile ödeme yapma ya da nakit ödeme gibi seçenekler sunmaya başladı.

IBAN İLE ÖDEME CEZALARI

IBAN ile yapılan ödemelerde fiş veya fatura kesilmemesi, kayıt dışı işlemlere ve vergi kaçakçılığına kapı aralayabilir. Bu durum, tüketicilerin haklarının da ellerinden alınmasına neden olabilir. Fiş veya fatura olmadan yapılan alışverişlerde, tüketicilerin ayıplı mal veya hizmet karşısında yasal haklarını savunması zorlaşır.

Ayrıca, ödemelerin kişisel hesaplara yapılması, ödeme yapılmadı gibi anlaşmazlıklara yol açabilir ve tüketicinin ödeme yaptığını kanıtlamasını zorlaştırır. İşletmeler, kredi kartı komisyonlarından kurtulmak amacıyla IBAN ile ödeme yöntemini kullanarak maliyet avantajı sağlamaya çalışıyor.

TÜKETİCİNİN HAKKI GASP EDİLİYOR

Kayıt dışı işlemleri ve vergi kaçakçılığını teşvik eden IBAN ile ödeme yöntemine karşı, maliye tarafından birçok para cezası ve yaptırım uygulanması kararlaştırıldı. Uzmanlar, hem tüketicilere hem de işletmelere bu konuda uyarılarda bulunmaya devam ediyor.

Birçok sektörde IBAN ile ödeme yaygınlaşırken, maliye, bu ödemelerin fatura ile belgelenmemesi durumunda işletmelere ceza kesileceğini belirtiyor. IBAN inceleme dönemi başlamış durumda ve kayıt dışı para akışını önlemek için sıkı denetimler yapılacak.

AÇIKLAMA KISMINA MUTLAKA BUNU YAZIN

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bu konuda kesin bir tutumu olduğu ve MASAK tarafından da ayrı incelemeler yapılabileceği belirtiliyor. Tüketiciler, IBAN ile ödeme yaptıklarında, nakit transferinin açıklama kısmına alınan hizmetin detaylarını yazmak zorundalar. Bu şekilde, kendi haklarını koruyarak herhangi bir mağduriyetin önüne geçilmiş oluyor.

ALINTI: KAMU SON HABER 

Ertelenen akaryakıt zammıyla ilgili yeni tarih verildi! Samsun güncel akaryakıt fiyatları Ertelenen akaryakıt zammıyla ilgili yeni tarih verildi! Samsun güncel akaryakıt fiyatları

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy