Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesinde alışverişin yoğunlaştığı sektörlere yönelik kapsamlı denetimler gerçekleştirdi. Bu denetimler kapsamında IBAN ve KDV oranlarında usulsüzlükler tek tek tespit edilerek SGK'ya bildirildi.

Bakan Mehmet Şimşek'in "Kayıt dışılıkla mücadelemize her alanda ara vermeden devam ediyoruz." talimatı doğrultusunda denetimlerini sürdüren Bakanlık ekipleri, 11 Haziran'dan bayram arifesi 15 Haziran'a kadar ülke genelinde tatlıcı, şekerci, konfeksiyon gibi ekonomik faaliyetlerin yoğunlaştığı sektörlerdeki mükelleflere yönelik bayram denetimleri yaptı. Denetimler kapsamında Gaziantep'teki baklavacılarda da hasılat tespiti gerçekleştirildi.

Sistem çöktü:  THY 84 seferini iptal etti Sistem çöktü: THY 84 seferini iptal etti

Bayram öncesi dönemde 8 bin 227 mükellef denetime tabi tutuldu. Denetimlerde kayıt dışı hasılat tespitinde bulunuldu ve söz konusu mükellefler incelemeye sevk edildi.maliyeee.webp

HATALI KDV VE ENTEGRASYON SORUNLARI BELİRLENDİ

Denetimlerde ekipler, 195 mükellefin hatalı KDV oranı uyguladığını, 357 mükellefin ödeme kaydedici cihaz ve satış yazılım programları arasında entegrasyonun bulunmadığını belirledi.

POS CİHAZI KULLANIMI VE KAYIT DIŞI ÇALIŞMA TESPİT EDİLDİ

İncelemelerde 13 mükellefin işletmeye ait olmayan POS cihazı kullandığı, 298 mükellefin IBAN yoluyla tahsilat gerçekleştirdiği, 50 mükellefin kayıt dışı faaliyette bulunduğu ve kayıt dışı 18 işçi çalıştırıldığı tespit edildi. Anılan işletmeler, gerekli işlemlerin yapılması için Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirildi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN

Kaynak: AA