doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Her Gün Nar Yemeniz İçin 10 Neden!

her-gun-nar-yemeniz-icin-10-neden-manset
Daha Fazla Göster

Her Gün Nar Yemeniz İçin 10 Neden! Binlerce yıldır ilaç olarak kullanılan narın en az bir faydası herkesçe bilinir. Kış aylarının sevilen meyvesi nar gerek suyu gerekse taneleriyle tam bir vitamin deposudur. İşte her gün nar tüketmeniz için 10 neden

Narın faydaları günümüzde nar suyu birçok farklı konu için yoğun olarak araştırılmaktadır. Bu çalışmalar narın kanser önlemeden, bağışıklık desteğine ve hatta doğurganlığın arttırılması, sperm sayısının arttırılması gibi birçok farklı alanda sağlığınızı desteklemektedir.

YÜKSEK VE ÇEŞİTLİ VİTAMİNLERİ LEZZETLİ YOLDAN ALIRSINIZ

Nar suyu, C vitamini ve E vitaminine ek olarak iyi bir folat , potasyum ve K vitamini kaynağıdır.

İster günlük diyetinize nar eklemeye karar verin, ister arada bir yudumlayın,

1 orta boy nar ortalama 282 gramdır ve ortalama 234 kalori içermektedir.

Ayrıca, 4.7 gram protein,
52.7 gram karbonhidrat
3.3 gram yağ içermektedir.
5 g lif
205 mg potasyum
28 mg c vitamini
3 mikrogram (µg) K vitamini
33 µg folat

GÜÇLÜ ANTİOKSİDANLAR SİZİ GENÇLEŞTİRİR

Nar, sağlık yararları için tarih boyunca yenmiştir. Günümüzde, bu meyvenin suyu sağlıklı diyetlerin popüler bir parçasıdır.

Nar tohumları canlı kırmızı tonlarını polifenollerden alır. Bu kimyasallar güçlü antioksidanlardır .

Nar suyu, diğer meyve sularının çoğundan daha yüksek düzeyde antioksidan içerir. Ayrıca kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan içerir.

Nar suyundaki antioksidanlar, serbest radikalleri yok etmeye, hücreleri hasardan korumaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir .

HAFIZANIZ GÜÇLENİR

Meyve suyundaki antioksidanların ve yüksek konsantrasyonlarının Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurduğuna ve hafızayı koruduğuna inanılıyor.

SİZİ YORGUN DÜŞÜREN VÜCUTTAKİ İLTİHAPLANMANIN ÜSTESİNDEN GELİR

Nar suyu, yüksek antioksidan konsantrasyonu nedeniyle güçlü bir anti-inflamatuardır. Vücuttaki iltihabı azaltmaya ve oksidatif stresi ve hasarı önlemede oldukça destekleyicidir.

C VİTAMİNİ İHTİYACINIZI KARŞILARSINIZ

Tek bir nar ve yararlı yüzlerce tanesi bol miktarda c vitamini içeriyor.

Bir bütün nar yemek, 28 mg C vitamini sağlar ve bu da günlük c vitamini ihtiyacının yarısını karşıladığınız anlamında gelir.

Vücutta iyileşmeyi sağlayan bir protein olan kollajen sentezinde görev alan C vitamini yaraların iyileşmesi ile kıkırdak, kemik ve dişlerin onarımını sağlar, sağlıklarını korumaya yardımcı olur ve hücre yıkımının önüne geçer

SİNDİRİM SİSTEMİNİ İYİLEŞTİRİR

Nar suyu, bağırsaktaki iltihabı azaltabilir ve sindirimi iyileştirebilir. Crohn hastalığı , ülseratif kolit ve diğer iltihaplı bağırsak hastalıkları olan kişiler için faydalı olabilir .

İshal gibi bir rahatsızlığınız varsa, sorun ortadan kalktıktan sonra sindirim sisteminizi narla güçlendirebilirsiniz.

CİNSEL PERFORMANS VE DOĞURGANLIK

Nar suyunun antioksidan konsantrasyonu ve oksidatif stresi etkileme yeteneği, onu potansiyel bir doğurganlık yardımcısı yapar.

Oksidatif stresin üreme fonksiyon bozukluğuna neden olduğu ve doğurganlığı azalttığı gösterilmiştir .

Meyve suyunun ayrıca plasentadaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ancak araştırmacılar bunun sağlayabileceği kesin faydaları henüz bilmiyorlar.

Nar suyu içmek , cinsel dürtünün arkasındaki ana hormonlardan biri olan erkek ve kadınlarda hormon seviyelerini de artırabilir .

KAN BASINCINI DENGELER

Her gün nar suyu içmek de sistolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Bir kapsamlı bir inceleme randomize kontrollü çalışmaların kalp sağlığı günlük nar suyu dahil etmek için son derece faydalı olacağını ifade etti.

NARIN FAYDALARI ARASINDA ANTİVİRAL ÖZELLİKLER VARDIR

C vitamini ve E vitamini gibi diğer bağışıklık güçlendirici besinler arasında nar suyu, hastalıkları önleyebilir ve enfeksiyonla savaşabilir.

Narların ayrıca laboratuar testlerinde antibakteriyel ve antiviral olduğu gösterilmiştir. Yaygın enfeksiyonlar ve virüsler üzerindeki etkileri araştırılmaktadır.

NARIN FAYDALARI ARASINDA KANSERE KARŞI ETKİ DE VAR

Araştırmacılar, prostat kanseri hücrelerinin büyümesini durdurmaya yardımcı olabileceğini keşfettiklerinde, son zamanlarda nar suyu bir sıçrama yaptı .

Meyve suyunun prostat kanseri üzerindeki etkileri üzerine yapılan çok sayıda çalışmaya rağmen, sonuçlar hala başlangıç ​​niteliğindedir.

Nar suyunun kanseri önlediğini veya riski azalttığını kanıtlayan insanlarla uzun süreli çalışmalar olmasa da, onu diyetinize eklemek kesinlikle zarar veremez. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda cesaret verici sonuçlar elde edildi

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir