İşletmelerdeki fahiş fiyatlar gündemdeyken, 'komisyon' adı altında yapılan yeni bir uygulama dikkat çekti. İşletmelerin büyük çoğunluğu, kartla ödeme yapıldığında 'Bankalar komisyon kesiyor' diyerek ek ücret talep ediyor.

Sistemler siber saldırı yüzünden mi çöktü? Bakan Uraloğlu'ndan açıklama Sistemler siber saldırı yüzünden mi çöktü? Bakan Uraloğlu'ndan açıklama

FAİZİYLE GERİ ALABİLİRSİNİZ

Örneğin, nakit ödemede 100 TL olan bir ürün, kartla ödemede 120 TL'ye çıkabiliyor. Bu komisyon bedeli, aslında bankaların değil, işletmelerin kendi cebinden ödemesi gereken vergi tutarıdır. TÜKONFED Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü, talep edilen bu ücretin yasal olmadığını belirterek, tüketicilerin ödedikleri miktarı faiziyle geri alabileceklerini vurguladı.

Bazı işletmeler kartlı ödemeler için yüzde 10, bazıları ise yüzde 20'ye varan oranlarda komisyon ücreti talep ediyor. Uzmanlar, bu tutarların yasal olmadığını belirterek tüketicileri uyarıyor.

"KOMİSYON ÜCRETİ YASAL DEĞİL"

TÜKONFED Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü, "Banka kartları ve kredi kartları kanununun 17. maddesinde, üye iş yerlerinin kart hamilinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave ödeme isteyemeyeceği belirtilmiştir" dedi.

"FAİZİYLE GERİ ALABİLİRSİNİZ"

Güllü, "Tüketici, yerleşim yerindeki kaymakamlıkta ya da firmanın bulunduğu il ve ilçedeki tüketici hakem heyetlerine başvurarak, ödedikleri bedeli ticari avans faiziyle birlikte talep edebilir" şeklinde konuştu.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN

Kaynak: KAMU SON HABER