Uzman Anahtar Final Okulları cemre
 
Samsun Sürücü Kursu akın HRS Ajans

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Yeni Ekonomi Açıklaması!

featured

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Yeni Ekonomi Açıklaması! Bakanlığın resmi Twitter hesabından, Türkiye Ekonomi Modeli’ne ilişkin açıklama yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni ekonomi modeline ilişkin açıklama yaptı. Türkiye’nin cari açık sarmalından çıkacağını belirten Bakanlık, tüm kurumların koordinasyon içinde çalıştığını bildirdi.

hazine ve maliye bakanligi 1086 Ekonomi

Üretim odaklı ihracatı önceleyecek Türkiye Ekonomi Modeli uygulanırken para ve maliye politikalarının eş güdümüyle tüm araçların etkin bir şekilde kullanılacağı belirtilen açıklamada, “Bu modelle üretimin ithalata olan bağımlılığı nedeniyle büyümenin yüksek gerçekleştiği dönemlerde yüksek cari açık verilmesi ve büyümenin düşük gerçekleştiği dönemlerde düşük cari açık verilmesi sarmalından çıkılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, 2002 yılından bu yana ülkenin altyapı ve lojistik hizmetlerinde önemli ölçüde mesafe katedilmesinin, bunun da bölgeler arası ulaşım imkanlarını kolaylaştırarak yatırımcılara eşit fırsatlar sunmasının, bunlara ilaveten sahip olunan nitelikli insan kaynağının, katma değerli üretimin ve ihracatın kısa sürede artmasına katkı sağlayacağı vurgulandı.

421831 Ekonomi

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Küresel olanak ve risklerin, pazara yakın, maliyet avantajına sahip, dijital altyapısını geliştiren, nitelikli insan sermayesine sahip, katma değerli ve yeşil üretim yapabilen, cari dengesi ve borçluluk oranı sürdürülebilir olan ülkeleri ön plana çıkaracak olması, bu modelin ülkemiz için hayati seviyede elzem olduğunu göstermektedir.

Bu ekonomi patikasında, katma değerli üretim ile ithal girdinin önlenebileceği sektörlere, küresel iklim değişikliğinin önemli oranda etkilediği tarıma, cari açığı azaltmada kritik rolü olan turizme ve istihdamın artırılmasına öncelik verilecektir. Bu çerçevede, tüm kurumlar koordinasyon içinde şeffaf ve öngörülebilir şekilde Türkiye Ekonomi Modeli’ni destekleyecek selektif adımlar atacaktır.”

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.