Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin not görünümünün iyileştiğini söyledi, "Brüt rezervler tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Kamudaki tasarruflar için yoğun çaba içindeyiz. Sadece TOGG'a onay veriyoruz” dedi. Bakan Şimşek, uygulanan politikalarla yatırımcı güveni arttığına vurgu yaptı. Sabah gazetesinden Zübeyde Yalçın'a konuşan Bakan Şimşek, şu mesajları verdi:

“Uyguladığımız politikalarla yatırımcı güveni arttı, risk primi düştü, rezervlerimiz güçlendi ve kur oynaklığı azaldı. Ülkemizin risk primini gösteren CDS, Mayıs'ta 700 baz puanın üzerindeydi, 7 Aralık itibarıyla 336 baz puana düştü. Mayıs-aralık döneminde Türkiye'nin risk primi 300 baz puandan fazla düşerken, gelişmekte olan ülkelerin risk primi ortalama 55 baz puan geriledi."

'KUR OYNAKLIĞI AZALDI'

“Kur oynaklığı azaldı. TL'deki kan kaybı durdu. 1 aylık opsiyonların ima ettiği kur oynaklığı, mayısta yüzde 57 seviyesindeydi. 7 Aralık itibarıyla yüzde 9'a geriledi. Bu dönemde gelişmekte olan ülkeler ortalaması yüzde 11 seviyesindeydi."

'NOT GÖRÜNÜMÜMÜZ İYİLEŞİYOR'

“Not görünümümüz iyileşiyor. Standard & Poor's not görünümümüzü önce durağana, sonra pozitife yükseltti. Fitch ise negatiften durağana yükseltti."

CARİ AÇIK VE BÜYÜME

“Büyümede yeniden dengelenme başladı, daha dengeli bir kompozisyona doğru yol alıyoruz. Yılın 2'inci çeyreği ile 3'üncü çeyreğini karşılaştırırsak, İç talebin büyümeye verdiği katkı 10.2 puandan, 8.5 puana düştü. Net dış talebin negatif katkısı da 6.3 puandan 2.6 puana düştü. Cari açık azalıyor. Yıllıklandırılmış cari açık eylül ayında mayısa göre 8.6 milyar dolarlık bir iyileşme gösterdi ve 51.7 milyar dolar olarak gerçekleşti."

Araç sahiplerine kötü haber! Akaryakıt fiyatlarına büyük zam geliyor Araç sahiplerine kötü haber! Akaryakıt fiyatlarına büyük zam geliyor

KUR KORUMALI MEVDUAT

“Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından çıkış oluyor. Para politikasındaki normalleşmeyle TL getirileri artmaya başladı. KKM stoku 25 Ağustos'ta 3.3 trilyon TL idi. 1 Aralık itibarıyla bu tutar 2.7 trilyon TL'ye geriledi (654 milyar TL azalma)."

'BRÜT REZERVLERİMİZ ARTIYOR'

“Brüt rezervlerimiz de artıyor. Brüt rezervler mayıs sonundan bu yana 41.7 milyar dolar artarak 140.1 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.